statystyki

Ulga rehabilitacyjna obejmuje coraz więcej wydatków

autor: Łukasz Zalewski, Magdalena Majkowska03.04.2019, 08:08; Aktualizacja: 03.04.2019, 08:48
telefon-komórka-smartfon-komputer-laptop

Skoro komputer wyposażony w odpowiednie oprogramowanie jest dostosowany do niepełnosprawności podatnika i ułatwi mu wykonywanie podstawowych czynności życiowych, to jego zakup jest objęty ulgą rehabilitacyjną. Można go odliczyć od dochodu w pełnej kwocie.źródło: ShutterStock

Osoba na rencie inwalidzkiej może odliczyć zakup laptopa za 1599 zł. Od dochodu można też odjąć wydatek na zakup telefonu z aplikacją do walki z cukrzycą. Podobnie – koszt psychoterapii, bo jak potwierdził dyrektor KIS, jest to zabieg rehabilitacyjny.

O odliczenie wydatku na zakup telefonu dostosowanego do wymogów aplikacji ułatwiającej leczenie spytała mama chłopca chorego na cukrzycę. Wyjaśniła, że urządzenie przesyła rodzicom informację o poziomie glukozy ich dziecka, co umożliwia szybką reakcję na zmiany stężenia glukozy i ogranicza ryzyko wystąpienia komplikacji zdrowotnych. Telefon z aplikacją pozwala zmierzyć poziom cukru we krwi bez konieczności nakłuwania skóry, archiwizuje dane o poziomie glukozy i ma wiele innych funkcji przydatnych w leczeniu i rehabilitacji niepełnosprawności wynikającej z cukrzycy.

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej potwierdził, że koszt zakupu takiego telefonu można odliczyć w zeznaniu rocznym, w ramach ulgi rehabilitacyjnej. Przyznał, że dzięki rozwojowi nauki i techniki takie urządzenia jak np. telefon, które dotychczas nie były wykorzystywane w rehabilitacji, stają się również urządzeniami ułatwiającymi wykonywanie czynności życiowych osobom niepełnosprawnym. A zainstalowanie aplikacji wskazuje na indywidualny charakter takiego wydatku, związany z niepełnosprawnością. Na dodatek do stosowania z aplikacją zalecane są wybrane telefony z systemami operacyjnymi, które zostały poddane odpowiednim testom. To również oznacza, że posiadają one cechy indywidualnego sprzętu do rehabilitacji – potwierdził dyrektor KIS.


Pozostało jeszcze 62% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane