statystyki

Nowe zwolnienie z obowiązków dokumentacyjnych utrudnia poprawne wypełnienie CIT-8

autor: Danuta Langer-Babicz, Katarzyna Musialska01.04.2019, 10:00; Aktualizacja: 01.04.2019, 10:03
dokumenty

Formularze zeznań podatkowych (CIT-8, PIT-36/PIT-36S, PIT-36L/PIT-36LS) aktualnie dostępne na stronie MF nie przewidują sytuacji, w której podatnik skorzysta z nowych regulacji w stosunku do roku ubiegłego.źródło: ShutterStock

Formularze rocznych zeznań podatkowych nie przewidują, że podatnik w stosunku do transakcji z 2018 r. może skorzystać z nowych regulacji dotyczących dokumentacji cen transferowych. Co gorsza, z powodu zaniechań fiskusa wątpliwości pojawiają się też przy pozostałych wymogach sprawozdawczych.

Z dniem 1 kwietnia 2019 r. upływa ustawowy termin na złożenie przez większość podatników podatku dochodowego od osób prawnych deklaracji CIT-8 za 2018 r. W świetle nowych regulacji obowiązujących od 1 stycznia 2019 r. w zakresie cen transferowych rodzą się liczne pytania dotyczące prawidłowego wypełniania CIT-8 w przypadku, gdy podatnik podejmie decyzję o stosowaniu wobec transakcji kontrolowanych realizowanych w 2018 r. nowych przepisów. Z podobnym problemem mierzą się podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych, którzy w terminie do 30 kwietnia zobligowani są złożyć PIT-36/PIT-36S /PIT-36L/PIT-36LS. Kłopot jest także przy wypełnianiu CIT-TP/PIT-TP oraz ze składaniem oświadczeń o sporządzeniu dokumentacji podatkowej. A wszystko przez formularze, których Ministerstwo Finansów nie dostosowało do nowych regulacji. I zapewne już tego nie zrobi, bo to wymaga zmiany rozporządzeń, a na to – szczególnie w przypadku CIT-8 – jest już za późno.

Jak zatem prawidłowo wypełnić niezaktualizowane formularze, gdy podatnik na podstawie art. 44 ust. 2 ustawy z 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 2193; dalej: ustawa zmieniająca) podejmie decyzję o stosowaniu nowych przepisów (wprowadzonych tą ustawą zmieniającą) konsekwentnie do wszystkich transakcji kontrolowanych realizowanych w 2018 r.? Zapytaliśmy o to Ministerstwo Finansów, ale do dnia zamykania tego numeru nie otrzymaliśmy odpowiedzi. Pewne jest w zasadzie jedynie to, że dokonawszy takiego wyboru, trzeba zastosować nowe regulacje. Wynika to zresztą z wyjaśnień opublikowanych 1 lutego br. na stronie MF. Czytamy w nich bowiem, że:


Pozostało 79% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane