statystyki

Nowe zwolnienie z obowiązków dokumentacyjnych utrudnia poprawne wypełnienie CIT-8

autor: Danuta Langer-Babicz, Katarzyna Musialska01.04.2019, 10:00; Aktualizacja: 01.04.2019, 10:03
dokumenty

Formularze zeznań podatkowych (CIT-8, PIT-36/PIT-36S, PIT-36L/PIT-36LS) aktualnie dostępne na stronie MF nie przewidują sytuacji, w której podatnik skorzysta z nowych regulacji w stosunku do roku ubiegłego.źródło: ShutterStock

Formularze rocznych zeznań podatkowych nie przewidują, że podatnik w stosunku do transakcji z 2018 r. może skorzystać z nowych regulacji dotyczących dokumentacji cen transferowych. Co gorsza, z powodu zaniechań fiskusa wątpliwości pojawiają się też przy pozostałych wymogach sprawozdawczych.

Z dniem 1 kwietnia 2019 r. upływa ustawowy termin na złożenie przez większość podatników podatku dochodowego od osób prawnych deklaracji CIT-8 za 2018 r. W świetle nowych regulacji obowiązujących od 1 stycznia 2019 r. w zakresie cen transferowych rodzą się liczne pytania dotyczące prawidłowego wypełniania CIT-8 w przypadku, gdy podatnik podejmie decyzję o stosowaniu wobec transakcji kontrolowanych realizowanych w 2018 r. nowych przepisów. Z podobnym problemem mierzą się podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych, którzy w terminie do 30 kwietnia zobligowani są złożyć PIT-36/PIT-36S /PIT-36L/PIT-36LS. Kłopot jest także przy wypełnianiu CIT-TP/PIT-TP oraz ze składaniem oświadczeń o sporządzeniu dokumentacji podatkowej. A wszystko przez formularze, których Ministerstwo Finansów nie dostosowało do nowych regulacji. I zapewne już tego nie zrobi, bo to wymaga zmiany rozporządzeń, a na to – szczególnie w przypadku CIT-8 – jest już za późno.

Jak zatem prawidłowo wypełnić niezaktualizowane formularze, gdy podatnik na podstawie art. 44 ust. 2 ustawy z 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 2193; dalej: ustawa zmieniająca) podejmie decyzję o stosowaniu nowych przepisów (wprowadzonych tą ustawą zmieniającą) konsekwentnie do wszystkich transakcji kontrolowanych realizowanych w 2018 r.? Zapytaliśmy o to Ministerstwo Finansów, ale do dnia zamykania tego numeru nie otrzymaliśmy odpowiedzi. Pewne jest w zasadzie jedynie to, że dokonawszy takiego wyboru, trzeba zastosować nowe regulacje. Wynika to zresztą z wyjaśnień opublikowanych 1 lutego br. na stronie MF. Czytamy w nich bowiem, że:


Pozostało jeszcze 79% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane