Podatnik nie zawsze zajrzy do swoich akt

autor: Łukasz Zalewski01.04.2019, 08:59; Aktualizacja: 01.04.2019, 09:08
Podatniczka uważała jednak, że fiskus bezzasadnie pozbawił ją prawa do wglądu w akta sprawy, sporządzania z nich notatek, kopii lub odpisów. Zarzucała dyrektorowi UKS, że nie wyjaśnił, na czym polega w tym przypadku interes publiczny.

Podatniczka uważała jednak, że fiskus bezzasadnie pozbawił ją prawa do wglądu w akta sprawy, sporządzania z nich notatek, kopii lub odpisów. Zarzucała dyrektorowi UKS, że nie wyjaśnił, na czym polega w tym przypadku interes publiczny.źródło: ShutterStock

Fiskus nie udostępni podatnikowi informacji otrzymanych z innego kraju, jeżeli zostały one wyłączone z akt sprawy ze względu na interes publiczny – potwierdził NSA.

Sprawa dotyczyła kobiety, o którą dyrektor urzędu kontroli skarbowej spytał w trakcie kontroli administracje podatkowe innych państw. Część wniosków o wymianę informacji (formularze RIF, sekcje od Bl-1 do Cl 1-2) wyłączył z akt postępowania.

Podatniczka domagała się wglądu do nich, ale dyrektor UKS odmówił. Tłumaczył, że są to informacje niejawne i ze względu na interes publiczny nie może ich udostępnić nawet stronie postępowania.

Jako podstawę wskazał art. 179 par. 2 ordynacji podatkowej. Wynika z niego, że organy nie udostępniają stronie dokumentów zawierających informacje niejawne, a także innych, które organ podatkowy wyłączy z akt sprawy ze względu na interes publiczny.


Pozostało jeszcze 81% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane