statystyki

Podatnik nie zawsze zajrzy do swoich akt

autor: Łukasz Zalewski01.04.2019, 08:59; Aktualizacja: 01.04.2019, 09:08
Podatniczka uważała jednak, że fiskus bezzasadnie pozbawił ją prawa do wglądu w akta sprawy, sporządzania z nich notatek, kopii lub odpisów. Zarzucała dyrektorowi UKS, że nie wyjaśnił, na czym polega w tym przypadku interes publiczny.

Podatniczka uważała jednak, że fiskus bezzasadnie pozbawił ją prawa do wglądu w akta sprawy, sporządzania z nich notatek, kopii lub odpisów. Zarzucała dyrektorowi UKS, że nie wyjaśnił, na czym polega w tym przypadku interes publiczny.źródło: ShutterStock

Fiskus nie udostępni podatnikowi informacji otrzymanych z innego kraju, jeżeli zostały one wyłączone z akt sprawy ze względu na interes publiczny – potwierdził NSA.

Sprawa dotyczyła kobiety, o którą dyrektor urzędu kontroli skarbowej spytał w trakcie kontroli administracje podatkowe innych państw. Część wniosków o wymianę informacji (formularze RIF, sekcje od Bl-1 do Cl 1-2) wyłączył z akt postępowania.

Podatniczka domagała się wglądu do nich, ale dyrektor UKS odmówił. Tłumaczył, że są to informacje niejawne i ze względu na interes publiczny nie może ich udostępnić nawet stronie postępowania.

Jako podstawę wskazał art. 179 par. 2 ordynacji podatkowej. Wynika z niego, że organy nie udostępniają stronie dokumentów zawierających informacje niejawne, a także innych, które organ podatkowy wyłączy z akt sprawy ze względu na interes publiczny.


Pozostało 81% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane