Senatorowie nie wprowadzili żadnych poprawek do nowelizacji ustawy o VAT, co oznacza, że ustawa trafi teraz do podpisu prezydenta. Dzięki niej fiskus będzie na bieżąco otrzymywał informacje o ewidencji sprzedaży.
Co do zasady nowelizacja ma wejść w życie 1 maja br., ale pierwsze kasy fiskalne online będą musiały zostać uruchomione od 1 stycznia 2020 r. Dotyczy to mechaników (również tych, którzy naprawiają i wymieniają opony) oraz stacji benzynowych. Od 1 lipca 2020 r. zastosują je: hotele, pensjonaty placówki gastronomiczne oraz sprzedający m.in. węgiel, brykiet i podobne paliwa stałe, wytwarzane z węgla, węgla brunatnego, koksu i półkoksu do celów opałowych.
Od 2021 r. kasy online zainstalują: fryzjerzy, kosmetyczki, lekarze, prawnicy, siłownie, kluby fitness, a także świadczący usługi budowlane.
Pozostali przedsiębiorcy kupią nowy rodzaj urządzeń, gdy będą musieli wymienić stare urządzenia. Z czasem bowiem producenci przestaną w ogóle produkować stare modele.
Co więcej, od 1 maja br. tylko zakup kas online będzie dawał prawo do ulgi. Będzie można odliczyć z tego tytułu 90 proc. wydatków, ale nie więcej niż 700 zł. W razie potrzeby minister finansów będzie mógł podwyższyć tę kwotę w rozporządzeniu.
Senatorowie przyjęli w piątek również nowelizację przepisów o wymianie informacji podatkowych. W tym wypadku wprowadzili cztery poprawki, przez co ustawa wróci do Sejmu. Przewiduje ważną zmianę w ordynacji podatkowej. Podatnik we wniosku o interpretację będzie musiał poinformować fiskusa, z kim konkretnie chce zawrzeć lub już zawarł zagraniczną transakcję (z pewnymi wyjątkami). W przeciwnym razie nie będzie mógł liczyć na ochronę przed fiskusem.
Etap legislacyjny
Nowelizacja z 15 marca 2019 r. przepisów o VAT i ustawy – Prawo o miarach – czeka na podpis prezydenta Nowelizacja ustawy o wymianie informacji podatkowych z innymi państwami oraz niektórych innych ustaw – Sejm rozpatrzy poprawki Senatu