statystyki

Podatnicy od roku czekają na tą ustawę: Będzie łatwiej rozstrzgać spory i zawierać porozumienia cenowe

autor: Mariusz Szulc, Łukasz Zalewski19.03.2019, 07:51
W ostatnich miesiącach, na wieść o szykowanych uproszczeniach, wiele firm złożyło wnioski o zwykłe APA

W ostatnich miesiącach, na wieść o szykowanych uproszczeniach, wiele firm złożyło wnioski o zwykłe APAźródło: ShutterStock

Podatnikom będzie łatwiej rozstrzygać spory o podwójne opodatkowanie i zawierać z fiskusem uprzednie porozumienia cenowe.

Pomoże w tym nowa ustawa, której najważniejsze założenia zostały wczoraj opublikowane. Z wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów wynika, że rząd powinien przyjąć i skierować do Sejmu projekt nowej ustawy w II kwartale tego roku.

Znajdzie się w niej jedna z kluczowych zmian, na którą od ponad roku czekają podatnicy i ich doradcy – wprowadzenie uproszczonej procedury uzyskiwania uprzednich porozumień cenowych (APA). Resort czekał z jej wdrożeniem, za to w grudniu 2018 r. i styczniu br. firmy zasypały Ministerstwo Finansów wnioskami o zwykłe APA (pisaliśmy o tym w artykule „Lawina wniosków o uprzednie porozumienia cenowe”, DGP nr 21/2019).

APA zawiera się z szefem Krajowej Administracji Skarbowej. Takie porozumienie pozwala nie stosować się do limitu zaliczania do kosztów uzyskania przychodów wielu usług otrzymywanych z grupy kapitałowej, np. doradztwa, zarządzania oraz niektórych kategorii licencji (art. 15e ustawy o CIT). Jest to szczególnie istotne dla podmiotów powiązanych, ponieważ stosowanie ograniczeń w skali grupy prowadzi często do podwójnego opodatkowania.

Prościej i taniej


Pozostało 77% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane