statystyki

Podatnicy od roku czekają na tą ustawę: Będzie łatwiej rozstrzgać spory i zawierać porozumienia cenowe

autor: Mariusz Szulc, Łukasz Zalewski19.03.2019, 07:51
W ostatnich miesiącach, na wieść o szykowanych uproszczeniach, wiele firm złożyło wnioski o zwykłe APA

W ostatnich miesiącach, na wieść o szykowanych uproszczeniach, wiele firm złożyło wnioski o zwykłe APAźródło: ShutterStock

Podatnikom będzie łatwiej rozstrzygać spory o podwójne opodatkowanie i zawierać z fiskusem uprzednie porozumienia cenowe.

Pomoże w tym nowa ustawa, której najważniejsze założenia zostały wczoraj opublikowane. Z wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów wynika, że rząd powinien przyjąć i skierować do Sejmu projekt nowej ustawy w II kwartale tego roku.

Znajdzie się w niej jedna z kluczowych zmian, na którą od ponad roku czekają podatnicy i ich doradcy – wprowadzenie uproszczonej procedury uzyskiwania uprzednich porozumień cenowych (APA). Resort czekał z jej wdrożeniem, za to w grudniu 2018 r. i styczniu br. firmy zasypały Ministerstwo Finansów wnioskami o zwykłe APA (pisaliśmy o tym w artykule „Lawina wniosków o uprzednie porozumienia cenowe”, DGP nr 21/2019).

APA zawiera się z szefem Krajowej Administracji Skarbowej. Takie porozumienie pozwala nie stosować się do limitu zaliczania do kosztów uzyskania przychodów wielu usług otrzymywanych z grupy kapitałowej, np. doradztwa, zarządzania oraz niektórych kategorii licencji (art. 15e ustawy o CIT). Jest to szczególnie istotne dla podmiotów powiązanych, ponieważ stosowanie ograniczeń w skali grupy prowadzi często do podwójnego opodatkowania.

Prościej i taniej


Pozostało jeszcze 77% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane