Nieporozumienie wywołały wyjaśnienia opublikowane na stronie Ministerstwa Finansów. Księgowi zastanawiają się, czy członkowie zarządu mogą podpisać sprawozdanie po 31 marca. Wprawdzie resort nie przyznaje tego wprost, ale z informacji, jakie dostajemy od czytelników, wynika, że niektórzy takie wnioski wyciągnęli.
MF wyjaśniło, jaką datę należy przyjąć za datę sporządzenia sprawozdania finansowego. Stwierdził, że data sporządzenia rocznego raportu w postaci elektronicznej to data, kiedy główny księgowy (tj. osoba, której powierzono prowadzenie ksiąg rachunkowych) ujął zdarzenia mające wpływ na kształt sprawozdania, znane jednostce w tej właśnie dacie.
Resort posłużył się przy tym następującym przykładem:
  • główny księgowy podpisał sprawozdanie spółki w 26 marca 2019 r.
  • pierwszy wiceprezes podpisał je 27 marca 2019 r.
  • prezes zarządu (ostatnia osoba zobowiązana do złożenia podpisu) podpisał dokumenty 29 marca 2019 r.
I wskazał, że sprawozdanie finansowe spółki zostało sporządzone na 26 marca 2019 r. Czytelnik, który napisał do naszej redakcji, wskazał, że wprawdzie MF podało przykład z marca, ale wynika z niego, że zarząd może podpisać sprawozdanie później, niekoniecznie w tym miesiącu (byleby główny księgowy podpisał je do 31 marca).
Z taką wykładnią nie zgadza się jednak Agnieszka Baklarz, biegły rewident, członek zarządu w A. Bombik Kancelaria Biegłego Rewidenta sp. z o.o. Jej zdaniem zarząd musi podpisać roczny raport do końca marca. Wszystko rozbija się o interpretację art. 52 ust. 1 ustawy o rachunkowości. Zgodnie z tym przepisem ”kierownik jednostki zapewnia sporządzenie rocznego sprawozdania finansowego nie później niż w ciągu trzech miesięcy od dnia bilansowego i przedstawia je właściwym organom, zgodnie z obowiązującymi jednostkę przepisami prawa, postanowieniami statutu lub umowy„.
– Oznacza to, że zarząd musi przyjąć swoje zdanie na temat sytuacji jednostki zaprezentowanej w sprawozdaniu finansowym do końca trzeciego miesiąca od dnia bilansowego, żeby przedstawić je właściwym organom – wyjaśnia ekspertka. Dodaje, że odbywa się to, zgodnie z art. 52 ust. 2 ustawy, przez podpis całego zarządu pod sprawozdaniem.
Agnieszka Baklarz wyjaśnia, że data w polu XML to data podpisu ”głównego księgowego„, ale podpis zarządu jest elementem niezbędnym i też musi być złożony do końca marca.
Kiedyś nie było wątpliwości, że sporządzone raporty roczne podpisuje zarówno główny księgowy, jak i członkowie zarządu do końca tego miesiąca (w ciągu trzech miesięcy od dnia bilansowego). Praktyka jednak często odbiegała od tego i zdarzało się, że roczne raporty – mimo że nie zezwala na to ustawa o rachunkowości – były przygotowywane i podpisywane później. Podpis pod papierowym sprawozdaniem można było bowiem nanieść odręcznie. Dziś jednak to niemożliwe.