statystyki

Rząd zdecydował: Będzie biała lista podatników VAT

autor: Łukasz Zalewski13.03.2019, 07:46; Aktualizacja: 13.03.2019, 07:46
Biała lista ma być aktualizowana raz na dobę, w każdy dzień roboczy. Kto wpisze w wyszukiwarkę dane kontrahenta, dostanie też informację o dacie i godzinie sprawdzenia.

Biała lista ma być aktualizowana raz na dobę, w każdy dzień roboczy. Kto wpisze w wyszukiwarkę dane kontrahenta, dostanie też informację o dacie i godzinie sprawdzenia.źródło: ShutterStock

Już od września br. ma być nowy wykaz podatników. Kto na rachunek kontrahenta, niezgłoszony szefowi KAS, przeleje ponad 15 tys. zł, nie zaliczy wydatku do kosztów i solidarnie odpowie ze sprzedawcą za VAT. Nie przekreśli to natomiast możliwości odliczenia podatku wynikającego z otrzymanej faktury.

O nowym rozwiązaniu zdecydował wczoraj rząd. Sankcje mają wejść w życie od 1 stycznia 2020 r. Teraz projektem nowelizacji VAT i niektórych innych ustaw zajmie się Sejm.

Da się masowo sprawdzić

Plan jest taki, żeby już od 1 września br. działał jeden wykaz podatników VAT (tzw. biała lista) w miejsce dotychczasowych zawierających dane podatników: czynnych, wykreślonych z rejestru i przywróconych do niego.


Pozostało 78% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane