statystyki

Kiedy wartość pracy małżonka jest kosztem podatkowym?

autor: Aneta Szwęch16.03.2019, 12:30
podatek, księgowość, finanse

Do końca 2018 r. przedsiębiorca (podatnik) nie mógł zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wartości pracy małżonka świadczonej np. na podstawie umowy o pracę.źródło: ShutterStock

Prowadzę działalność gospodarczą w zakresie handlu detalicznego sprzętem AGD. Od znajomego przedsiębiorcy słyszałem, że jego żona wykonuje dla niego usługi w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, gdyż jest to korzystniejsze podatkowo. W jakiej formie mogę zatrudnić swoją żonę tak, abym wypłacone jej wynagrodzenie mógł zaliczyć do kosztów podatkowych?

Zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 10 ustawy o PIT w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2018 r. wartość własnej pracy podatnika, jego małżonka i małoletnich dzieci (a w przypadku prowadzenia działalności w formie spółki niebędącej osobą prawną – także małżonków i małoletnich dzieci wspólników tej spółki) nie stanowiła kosztów uzyskania przychodów.

Z kosztów uzyskania przychodów wyłączona była m.in. wartość własnej pracy małżonka podatnika, przy czym użyty w tym przepisie termin ”wartość pracy„ odnosił się do wartości wszelkiego rodzaju pracy – niezależnie od tego, czy praca była świadczona przez małżonka na podstawie umowy o pracę, umowy cywilnoprawnej (umowy zlecenia, umowy o dzieło), czy też bez podstawy prawnej (bezumownie). Bez znaczenia pozostawał też fakt istnienia pomiędzy małżonkami wspólności czy odrębności majątkowej.

Odrębna firma

Wskazany przepis nie obejmował sytuacji, w której małżonek po założeniu własnej działalności gospodarczej świadczył usługi na rzecz firmy drugiego małżonka. Organy podatkowe przyjmowały w takich przypadkach, że jeśli każdy z małżonków prowadzi odrębną działalność gospodarczą i w jej ramach wykonuje usługi na rzecz firmy małżonka, to wykonanie tych usług nie stanowi pracy własnej małżonka, o której mowa w art. 23 ust. 1 pkt 10 ustawy o PIT.

Małżonek – jako odrębny przedsiębiorca świadczył usługę na rzecz firmy drugiego małżonka – wystawiał faktury za wykonane usługi. Następnie były one zaliczane do kosztów uzyskania przychodów na zasadach ogólnych, tj. ze względu na poniesienie w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów (art. 22 ust. 1 ustawy o PIT). Taki sposób podatkowego rozliczenia w kosztach podatkowych pracy małżonka był również akceptowany przez organy podatkowe (zob. interpretacje indywidualne dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 16 października 2018 r., nr 0114-KDIP3-1.4011.450.2018.1.EC oraz z 7 września 2018 r., nr 0114-KDIP3-1.4011.435.2018.1.EC).


Pozostało jeszcze 63% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • i to by było na tyle(2019-03-16 13:31) Zgłoś naruszenie 00

    Założenie własnej firmy to koszt dla zakładającego - składki do ZUS, VAT i inne należności dla SK. Pań. o ile rodzaj działalności takie przewiduje. A potem ****** przy żłobie dadzą sobie stosowne wynagrodzenia, kupią niesprzedawalną kolekcję za 0,5 mln PLN, dadzą z budżetu dotację dla swoich, utworzą fundację i będą dawać po uważaniu. Bo się urzędnikom rządowym, samorządowym, kościelnym, wym. spraw., spółek Sk.Państwa należy. Ale tylko swoim - reszcie urzędniczej hołoty po minimalnej.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane