statystyki

NSA nie zmienia zdania w sprawie PIT od odsetek

autor: Patrycja Dudek06.03.2019, 07:48; Aktualizacja: 06.03.2019, 07:54
NSA orzekł, że odsetki słusznie zostały opodatkowane. Uzasadniając wczorajsze wyroki, sędzia Stefan Babiarz zwrócił uwagę na to, że przywołane przez podatników orzeczenia zapadły jeszcze przed uchwałą NSA z 6 czerwca 2016 r. (sygn. akt II FPS 2/16).

NSA orzekł, że odsetki słusznie zostały opodatkowane. Uzasadniając wczorajsze wyroki, sędzia Stefan Babiarz zwrócił uwagę na to, że przywołane przez podatników orzeczenia zapadły jeszcze przed uchwałą NSA z 6 czerwca 2016 r. (sygn. akt II FPS 2/16).źródło: ShutterStock

Rodzice mieli obowiązek zapłacić 30 tys. zł podatku od pieniędzy za opóźnienie w wypłacie odszkodowania po tragicznej śmierci syna – potwierdził NSA we wczorajszych wyrokach.

Argumentem składu orzekającego była uchwała Naczelnego Sądu Administracyjnego z 6 czerwca 2016 r. (sygn. akt II FPS 2/16). Wynikało z niej, że odsetki za nieterminowe uiszczenie ceny za zbycie akcji są odrębnym źródłem przychodu.

Uzasadniając wczorajszy wyrok, sędzia Stefan Babiarz przypomniał, że sąd kasacyjny akceptuje tę tezę do każdego rodzaju odsetek, a więc także do tych, które są związane ze świadczeniami zwolnionymi z PIT. Przypomniał, że potwierdzają to liczne wyroki NSA, które zapadły po uchwale.


Pozostało 83% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane