statystyki

Poradnia podatkowa z dnia 25.02.19

autor: Paweł Ziółkowski Specjalista w Zakresie Podatków i Prawa Pracy, Tomasz Krywan Doradca Podatkowy25.02.2019, 11:31; Aktualizacja: 25.02.2019, 11:58
Kto w spółce komandytowej musi płacić podatek od przychodów z budynków?

Kto w spółce komandytowej musi płacić podatek od przychodów z budynków?źródło: ShutterStock

Kto w spółce komandytowej musi płacić podatek od przychodów z budynków?

W jaki sposób opodatkować VAT sprzedaż reklamy w gazecie dla polskiego oddziału zagranicznej firmy?

Kiedy przychody z dzierżawy ziemi rolnikowi są opodatkowane podatkiem dochodowym?

Jakie skutki w PIT wywołuje użyczenie adresu na siedzibę spółki cywilnej?

Czy auto musi być środkiem trwałym, żeby można było odliczać 75 proc. kosztów?

Wspólnikami spółki komandytowej są spółka z o.o. (komplementariusz) oraz osoby fizyczne (komandytariusze). Spółka jest właścicielem budynków z wynajmowanymi lokalami. Kto jest podatnikiem podatku od przychodów z tych budynków?

Artykuł 30g ustawy o PIT oraz art. 24b ustawy o CIT określają podatek od przychodów z budynków. Jest on opłacany od budynków, które spełniają łącznie trzy warunki:

  • stanowią własność albo współwłasność podatnika,
  • zostały oddane w całości albo w części do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub innej umowy o podobnym charakterze,
  • są położone na terytorium Polski (art. 30g ust. 1 ustawy o PIT oraz art. 24b ust. 1 ustawy o CIT).

Spółki komandytowe nie są więc podatnikami podatku dochodowego. Są nimi wspólnicy spółek komandytowych. W konsekwencji podatek od przychodów z budynków, o którym mowa, obciążać może wyłącznie wspólników spółek komandytowych, a nie spółki komandytowe. Zatem podatnikami podatku od przychodów z budynków są wszyscy wspólnicy spółki komandytowej, o której mowa (zarówno spółka z o.o. będąca komplementariuszem, jak i osoby fizyczne będące komandytariuszami).

Dodać przy tym należy, że z art. 30g ust. 5 pkt 2 ustawy o PIT oraz art. 24b ust. 5 pkt 2 ustawy o CIT wynika, iż w przypadku gdy budynek stanowi własność albo współwłasność spółki niebędącej osobą prawną przy obliczaniu wartości początkowej przypadającej na wspólnika art. 8 ust. 1 ustawy o PIT oraz art. 5 ust. 1 ustawy o CIT stosuje się odpowiednio. Podstawa opodatkowania podatkiem od przychodów z budynków (a w konsekwencji sam podatek) w przedstawionej sytuacji powinna być więc ustalana odrębnie dla poszczególnych wspólników spółki komandytowej, o której mowa (zarówno dla spółki z o.o. będącej komplementariuszem, jak i dla osób fizycznych będących komandytariuszami). ©℗

Podstawa prawna

Art. 30g ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 1509 ze zm.).

Art. 24b ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 1036 ze zm.).


Pozostało jeszcze 80% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane