Kupujący, który po zakupach nie weźmie paragonu popełniałby wykroczenie. Z kolei przedsiębiorcy musiałby od razu kierować się do punktu wydającego faktury VAT. Nie miałby już szans na paragon.

Do resortu finansów wpłynęły dwie petycje co do zmian w aktualnych przepisach. Obie dotyczą szeroko pojętej walki z "szarą strefą".

Chodzi o zadawniony już proceder wykorzystywania porzuconych przez klienta paragonów i wymiany ich na faktury, które dają "zaprzyjaźnionym" ze sprzedawcą firmom prawo do odliczenia VAT bądź do zawyżenia kosztów w podatku dochodowym. Proceder kwitł głównie w sklepach budowlanych i na stacjach paliw. Ministerstwo Finansów walczy z nim na kilka sposobów. Z jednej strony propaguje edukację wśród podatników organizując np. akcję "Weź paragon". Resort organizował też Loterię Paragonową w której można było wygrać cenne nagrody. Obecnie forsuje raczej zmiany w przepisach np. chce wprowadzić obowiązek podawania NIP kupującego na paragonie, który mógłby być wymieniany na fakturę dającą prawo do odliczenia VAT. Zwykła osoba fizyczna, która nie ma swojego NIP, nie mogłaby więc go podać, a taki paragon nie mógłby być już wymieniony na fakturę (prace nad tym pomysłem ciągle trwają).