statystyki

Wynagrodzenie dla komisanta trzeba traktować jako wynagrodzenie za dostawę

autor: Łukasz Zalewski18.02.2019, 08:32; Aktualizacja: 18.02.2019, 09:33
Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu nie zgodził się z tym, że przy umowie komisu mamy do czynienia ze świadczeniem usług.

Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu nie zgodził się z tym, że przy umowie komisu mamy do czynienia ze świadczeniem usług.źródło: ShutterStock

W przypadku komisu dochodzi jedynie do dostawy towaru. Wynagrodzenie dla komisanta trzeba więc traktować jako wynagrodzenie za dostawę – orzekł NSA.

Sprawa dotyczyła spółki zajmującej się profesjonalnym obrotem odpadów złota, srebra, palladu, biżuterii, sztabek itp. Firma podpisała umowę komisu jako komisant na stały zakup na rachunek komitenta tego rodzaju odpadów. Za dokonywane zakupy przysługuje jej prowizja, w związku z tym wystawia ona faktury, a komitent opłaca je przelewem. Faktury są wystawiane na podstawie zestawienie faktur i rachunków dokumentujących zakup towarów na rzecz komitenta.

Spór z fiskusem dotyczył tego, jak rozliczać dla celów VAT poszczególne czynności wynikające z umowy komisu. Spółka uważała, że należy rozdzielić dostawę towaru i świadczenie usług. Była bowiem zdania, że jako komisant świadczy na rzecz komitenta usługi pośrednictwa. Argumentowała, że za ich świadczenie przysługuje jej prowizja, która powinna być dokumentowana fakturą.


Pozostało 68% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane