UODO chce zmian w akcyzie od węgla

autor: Mariusz Szulc18.02.2019, 07:51; Aktualizacja: 18.02.2019, 07:51
węgiel kamienny -surowce

Podobne obawy, zarówno ekspertów, jak i branży opisywaliśmy wielokrotnie, a ostatnio w artykule „Podatkowa biurokracja dopadła węgiel” (DGP nr 32/2019).źródło: ShutterStock

Fiskus żąda zbyt wielu wrażliwych danych o nabywcach wyrobów węglowych na cele opałowe – alarmuje prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

W ubiegłym tygodniu wystąpił w tej sprawie do ministra finansów (nr ZSPU.023.38.2019.EKR). Jego zdaniem, obowiązujące od 2019 r. przepisy o zwolnieniach z akcyzy węgla wykorzystywanego na cele opałowe naruszają nie tylko unijne rozporządzenie RODO, ale też art. 51 ust. 2 polskiej konstytucji, zgodnie z którym „władze publiczne nie mogą pozyskiwać, gromadzić i udostępniać innych informacji o obywatelach niż niezbędne w demokratycznym państwie prawnym”.

Podobne obawy, zarówno ekspertów, jak i branży opisywaliśmy wielokrotnie, a ostatnio w artykule „Podatkowa biurokracja dopadła węgiel” (DGP nr 32/2019).

Prezes UODO apeluje do ministra finansów o rozpoczęcie prac nad zmianą przepisów akcyzowych. Przypomniał, że obecne przepisy nie były z nim konsultowane. Resort ma miesiąc na odpowiedź.


Pozostało 46% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane