statystyki

Sprzedaż nieruchomości nabytych z mocy prawa jest z VAT

autor: Patrycja Dudek, Łukasz Zalewski04.02.2019, 16:00
W obu przypadkach – spadkobrania oraz nabycia mienia państwowego w ramach komunalizacji – gminy otrzymują nieruchomości nieodpłatnie.

W obu przypadkach – spadkobrania oraz nabycia mienia państwowego w ramach komunalizacji – gminy otrzymują nieruchomości nieodpłatnie.źródło: ShutterStock

Gmina musi zapłacić podatek od zbycia nieruchomości przejętych w spadku lub w ramach komunalizacji mienia państwowego - orzekł NSA wbrew dotychczasowemu orzecznictwu.

W obu przypadkach – spadkobrania oraz nabycia mienia państwowego w ramach komunalizacji – gminy otrzymują nieruchomości nieodpłatnie. Często pozbywają się ich, bo jest to dla nich tylko balast. NSA uznał właśnie, że zbywając takie nieruchomości, gmina działa jako podatnik VAT, a więc musi doliczyć do ceny podatek.

Trzy przesłanki

Wcześniejsze orzecznictwo sądu kasacyjnego szło w całkiem przeciwnym kierunku. Przyczyniło się do tego m.in. postanowienie Trybunału Sprawiedliwości UE z 20 marca 2014 r. (sygn. akt C-72/13). TSUE orzekł, że dyrektywa nie sprzeciwia się opodatkowaniu takich transakcji, jeśli sąd krajowy stwierdzi, że stanowią one działalność gospodarczą oraz że gmina nie wykonuje ich w charakterze organu władzy publicznej albo gdyby zwolnienie mogło prowadzić do znaczących zakłóceń konkurencji.

Polskie sądy potwierdzały więc w wyrokach, że sprzedaż majątku nie jest opodatkowana, jeżeli został on nabyty z mocy prawa i nie był wykorzystywany dla potrzeb działalności gospodarczej. NSA orzekł tak m.in. 5 grudnia 2014 r. (sygn. akt I FSK 1547/14) oraz 28 listopada 2017 r. (sygn. akt I FSK 2137/15), a sądy wojewódzkie – w wyrokach z 20 czerwca 2018 r. (sygn. akt III SA/Gl 315/18, nieprawomocny) i z 10 maja 2018 r. (sygn. akt I SA/Kr 364/18, nieprawomocny).


Pozostało 80% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane