Nie trzeba odprowadzać podatku dochodowego od wartości rynkowej artykułów spożywczych, które pochodzą z banku żywności i są przekazywane pacjentom – stwierdził dyrektor KIS w interpretacji.
Chodziło o podatnika prowadzącego całodobowy ośrodek dla osób uzależnionych. W ramach współpracy z bankiem żywności otrzymuje on produkty spożywcze, które w całości przekazuje podopiecznym ośrodka. W praktyce więc podatnik pełni funkcję pośrednika między bankiem żywności a pacjentami.
Żywność jest wykorzystywana na urozmaicanie posiłków, dożywianie między posiłkami oraz do tworzenia paczek dla osób opuszczających ośrodek. Często wymaga natychmiastowego spożycia, ponieważ jest odbierana tuż przed końcem terminu jej ważności.
Podatnik miał wątpliwości, czy wartość otrzymanej bezpłatnie żywności powinien rozliczać jako przychód z nieodpłatnego świadczenia w naturze, o którym mowa w art. 14 ust. 2 pkt 8 ustawy o PIT. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej uznał, że nie, bo darowane produkty spożywcze są w całości przekazywane pacjentom.
– W związku z tym uznać należy, że bezpłatne otrzymanie żywności dla podopiecznych ośrodka jest zdarzeniem obojętnym podatkowo i nie trzeba odprowadzać podatku od jej wartości rynkowej – podsumował dyrektor KIS.
Interpretacja indywidualna dyrektora KIS z 16 stycznia 2019 r., nr 0114-KDIP3-1.4011.539.2018.2.ES