Przedwcześnie wystawiona faktura nie jest pusta

autor: Łukasz Zalewski30.01.2019, 20:00
Spór z fiskusem sprowadzał się do tego, czy w takiej sytuacji wystawioną przedwcześnie fakturę należy traktować jako pustą i w konsekwencji czy spółka musi zapłacić wykazany VAT do urzędu skarbowego.

Spór z fiskusem sprowadzał się do tego, czy w takiej sytuacji wystawioną przedwcześnie fakturę należy traktować jako pustą i w konsekwencji czy spółka musi zapłacić wykazany VAT do urzędu skarbowego.źródło: ShutterStock

Nawet jeśli faktura została wystawiona z naruszeniem ustawowego terminu, to jeśli odzwierciedla ona czynności, które faktycznie miały miejsce, nie można jej uznać za pustą – orzekł WSA w Rzeszowie.

Sprawa dotyczyła spółki świadczącej usługi informatyczne. Umawia się ona z kontrahentami, że zapłacą zaliczkę na podstawie wystawionej wcześniej faktury. Zdarza się jednak, że kontrahent płaci zaliczkę z opóźnieniem. To powoduje, że faktura jest wystawiona wcześniej niż na 30 dni przed uiszczeniem płatności, co jest niezgodne z art. 106i ust. 7 pkt 2 ustawy o VAT.

Spór z fiskusem sprowadzał się do tego, czy w takiej sytuacji wystawioną przedwcześnie fakturę należy traktować jako pustą i w konsekwencji czy spółka musi zapłacić wykazany VAT do urzędu skarbowego.

Firma uważała, że nie jest to pusta faktura, bo dokumentuje faktyczne zdarzenie gospodarcze. Podkreśliła, że faktury zaliczkowe są zasadniczo wystawiane w związku z realizacją umówionego z kontrahentem etapu i odzwierciedlają zobowiązania między sprzedawcą i nabywcą. Płatność jest kwestią wtórną i techniczną w stosunku do zobowiązania wynikającego z umowy.


Pozostało jeszcze 76% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane