Krajowy Rejestr Sądowy (KRS) przyjmuje już sprawozdania finansowe podpisane profilem zaufanym. To sukces DGP, bo od dawna zwracaliśmy uwagę na problem.
Krajowy Rejestr Sądowy (KRS) przyjmuje już sprawozdania finansowe podpisane profilem zaufanym. To sukces DGP, bo od dawna zwracaliśmy uwagę na problem.
Od 1 października 2018 r. roczne sprawozdania muszą być tworzone elektronicznie, co do zasady w strukturze logicznej (formacie XML) określonej przez ministra finansów. Muszą być także podpisane elektronicznie. Do wyboru jest podpis kwalifikowany lub profil zaufany ePUAP. Wynika to z art. 45 ust. 1f i 1g ustawy o rachunkowości (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 395 ze zm.).
W praktyce pojawił się jednak problem. Przez cztery miesiące Krajowy Rejestr Sądowy przyjmował tylko sprawozdania opatrzone podpisem kwalifikowanym. O problemie pisaliśmy w artykule „Użycie ePUAP wyklucza złożenie sprawozdania” (DGP nr 4/2019).
Po naszej publikacji Ministerstwo Sprawiedliwości potwierdziło błąd w systemach RDF i S24. Błąd ten uniemożliwiał przyjmowanie sprawozdań podpisanych podpisem potwierdzonym profilem zaufanym. Teraz został on naprawiony.
Ale uwaga: nie oznacza to, że każde sprawozdanie może być podpisane ePUAP.
– Można nim sygnować jedynie pliki w formacie XML – zwraca uwagę Agnieszka Baklarz, biegły rewident, członek zarządu w A. Bombik Kancelaria Biegłego Rewidenta sp. z o.o.
Dziś w formacie XML musi być sprawozdanie sporządzane według ustawy o rachunkowości. Dotychczas natomiast nie zostały opublikowane struktury dla raportów przygotowywanych według Międzynarodowych Standardów Rachunkowości. Dlatego mogą być one tworzone nie tylko w formacie XML, lecz także: PDF, RTF, DOC, DOCX, ODT, TXT, XPS, ODS, ODP, XLS, XLSX, CSV, PPT, PPTX.
– Jeżeli firma zdecyduje się skorzystać z tych innych formatów, sprawozdania nie będzie można sygnować inaczej, jak tylko podpisem kwalifikowanym – wskazuje ekspertka.
Roczne raporty muszą podpisać: osoba, której powierzono prowadzenie ksiąg rachunkowych (zazwyczaj główny księgowy, ale może być także osoba sporządzająca z biura rachunkowego prowadzącego rozliczenia), i kierownik jednostki (np. zarząd, wspólnicy, właściciel).
Co, gdy osoby te posługują się różnymi podpisami, tj. część profilem zaufanym, a część podpisem kwalifikowanym? – pytają czytelnicy.
Według Agnieszki Baklarz nie jest to wykluczone, trzeba tylko zachować właściwą kolejność, tj. najpierw podpisują się osoby z podpisem ePUAP, a potem pozostali.
– Wynika to z samej właściwości podpisu ePUAP. Profil zaufany zapisuje bowiem podpis wewnątrz pliku XML. Po tej operacji nadal pozostaje plik XML, tylko jest on uzupełniony o informacje o podpisach – tłumaczy ekspertka.
Natomiast w przypadku podpisu kwalifikowanego pojawia się dodatkowy plik (lub pliki) XAdES, który jest swoistą „kartką” z podpisami dołączaną do pliku sprawozdania.
– Powstały plik XAdES będzie gwarantował, że podpisany plik XML nie był modyfikowany poprzez automatyczne umieszczenie w nim sum kontrolnych. W związku z tym bardzo ważne jest, aby zarówno sprawozdanie (plik XML), jak i jego podpis (plik XADES) były przechowywane łącznie, bez zmiany nazw plików po ich podpisaniu – wyjaśnia Agnieszka Baklarz.
Dalszy ciąg materiału pod wideo
Powiązane
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama