statystyki

OPP musi dotrzymać terminu, by dostać 1 proc.

autor: Łukasz Zalewski24.01.2019, 09:22; Aktualizacja: 24.01.2019, 09:22
podatek, księgowość, finanse

podatek, księgowość, finanseźródło: ShutterStock

Fundacja, która przekazała swój numer rachunku fiskusowi po terminie, pozbawiła się tym samym prawa do 1 proc. podatku dochodowego od osób fizycznych – orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie.

Sprawa dotyczyła fundacji, która w 2016 r. odzyskała stracony uprzednio status organizacji pożytku publicznego (OPP). W związku z tym zabiegała o pieniądze z 1 proc. PIT, ale numer rachunku bankowego, na który fiskus miał przelewać jej środki przekazywane przez podatników, wskazała dopiero w lipcu 2016 r. Termin upłynął 30 czerwca. W związku z tym dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej odmówił jej przekazania pieniędzy z 1 proc. podatku (chodziło o ponad 17 tys. zł).

Fundacja się z tym nie zgadzała. Uważała, że w ogóle nie musiała zgłaszać fiskusowi swojego numeru rachunku bankowego, bo zrobiła to już wcześniej, gdy pierwszy raz korzystała ze statusu organizacji pożytku publicznego. Numer ten się nie zmienił, więc fundacja uważała, że nie musiała o nim ponownie informować.

Dyrektor KIS stwierdził jednak, że skoro przez ponad 3 lata fundacja nie miała statusu OPP, to po jego odzyskaniu powinna zgłosić numer rachunku bankowego najpóźniej do 30 czerwca 2016 r. Skoro się spóźniła, to tym samym utraciła prawo do otrzymania środków z 1 proc. podatku od podatników, którzy wskazali ją w swoim zeznaniu rocznym.


Pozostało 51% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane