statystyki

Wynajem w Hiszpanii bez polskiego podatku

autor: Mariusz Szulc24.01.2019, 09:01; Aktualizacja: 24.01.2019, 10:04
podatek, podatki, księgowość, rachunki, dokument, finanse

podatek, podatki, księgowość, rachunki, dokument, finanseźródło: ShutterStock

Przedsiębiorca liniowy, który zarabia na najmie nieruchomości w Hiszpanii, nie zapłaci z tego tytułu PIT w naszym kraju.

W takiej sytuacji zagraniczny dochód nie będzie mieć też znaczenia dla wysokości daniny, którą pobierze polski fiskus od krajowych dochodów takiej osoby.

Pytanie zadał przedsiębiorca, który planował kupić w Hiszpanii nieruchomość, a następnie zarabiać na jej wynajmie. Sądził, że wszelkie przychody i koszty z tym związane powinien wykazać w Polsce i tu zapłacić podatek. Powoływał się na przepisy unijne gwarantujące swobodę świadczenia usług, w tym m.in. dyrektywę 2006/123/WE dotycząca usług na rynku wewnętrznym. Uważał, że gwarantują mu one prawo do opłacania podatku w kraju, w którym prowadzi podstawową działalność gospodarczą.

Nie zgodził się z tym dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej. Zwrócił uwagę na art. 6 polsko-hiszpańskiej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania. Wynika z niego, że Hiszpania ma prawo pobrać podatek od dochodu z najmu nieruchomości położonej na jej terytorium.


Pozostało 46% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane