Przymusowa solidarność: Czy "trzecia stawka podatkowa" jest potrzebna

autor: Sebastian Stodolak20.01.2019, 09:00; Aktualizacja: 20.01.2019, 09:10
Od 2019 r. zaczyna funkcjonować w Polsce „danina solidarnościowa”, a w praktyce trzecia stawka podatkowa na poziomie 36 proc. Ale dlaczego właściwie nie 70 proc.?

Od 2019 r. zaczyna funkcjonować w Polsce „danina solidarnościowa”, a w praktyce trzecia stawka podatkowa na poziomie 36 proc. Ale dlaczego właściwie nie 70 proc.?źródło: ShutterStock

Od 2019 r. zaczyna funkcjonować w Polsce „danina solidarnościowa”, a w praktyce trzecia stawka podatkowa na poziomie 36 proc. Ale dlaczego właściwie nie 70 proc.?

wróć do artykułu

KioskWersja cyfrowaKioskWersja cyfrowaKioskWersja cyfrowa
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:MAGAZYN Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (25)

 • niech więc płacą podatki(2019-01-23 12:23) Zgłoś naruszenie 00

  Co nas obchodzi garstka ludzi nie związanych z Polską? Oni tych pieniędzy nawet w Polsce nie wydają. /Swoją drogą nie mają gdzie i na co : )/

  Odpowiedz
 • staryzboj(2019-01-22 13:20) Zgłoś naruszenie 00

  ta stawka została wprowadzona jako danina bogatych na rzecz osób niepełnosprawnych - to chyba niepełnosprawny jest rząd, bo już od wielu, wielu lat istnieje PFRON - Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych na który płacą dodatkowy podatek wszystkie firmy i co roku ten fundusz dysponuje wieloma miliardami złotych - jednak w rzeczywistości niepełnosprawni z tego funduszu nie dostaną nawet 1 grosza,, bo na wnioski do funduszu o pomoc finansową np. przy zakupie sprzętu rehabilitacyjnego, sanatoriów, czy remontu dostosowującego mieszkanie do potrzeb osoby niepełnosprawnej PFRON kieruje do urzędów miejskich, natomiast PFRON zgromadzone przez siebie pieniądze przeznacza na pomoc dla firm tworzących miejsca pracy dla inwalidów o czym najczęściej czytamy w artykułach opisujących afery o wyłudzeniach olbrzymich kwot pieniędzy - 10, 20, 50 mln zł ( m.in oskarżony jest były zięć prez. Kaczyńskiego ) Może wyjaśnienie jest proste - prowizja 10% od 1.000 zł, czy nawet 5.000 zł to tylko 100-500 zł, niewarta zachodu w porównaniu z prowizją 10% od 50 mln zł - 5 mln zł to już godziwy prywatny fundusz emerytalny. Łatwo jest obiecywać pomoc za pieniądze z cudzej kieszeni.

  Odpowiedz
 • podatnik(2019-01-22 11:02) Zgłoś naruszenie 00

  Każda teoria, która zakłada "wyciskanie" człowieka do momentu, gdy zaczyna mu spadać motywacja, jest de-facto uzasadnieniem tezy o nowoczesnym niewolnictwie. Jeżeli człowiek pracuje, to chce mieć tego owoce. Po co pracować, jeżeli 90% zarobionych idzie do puli, z której zostanie potem roztrwonione? Nie jestem bogaty, ale chciałbym być i chciałbym, by w takim przypadku dostawać to, na co zapracowałem, a nie 10% tego, bo resztę bierze Państwo.

  Odpowiedz
 • Bilobil(2019-01-21 23:25) Zgłoś naruszenie 20

  Autor całkowicie pomija merytoryczny aspekt podatków: funkcjonowanie państwa we wszystkich jego aspektach. Innowacje nie biorą się znikąd: matką innowacji jest solidna edukacja i badania naukowe. Na to potrzebne są pieniądze z podatków. Pytanie brzmi: jak rozłożyć obciążenia podatkowe, żeby zebrać jak najwięcej pieniędzy na edukację, zdrowie, bezpieczeństwo. Odpowiedź jest jedna: poprzez progresywne opodatkowanie. Ludzie nawet średnio bogaci oprócz podatków inwestują w własne pakiety opieki zdrowotnej, w własne bezpieczeństwo (osiedla chronione), etc. Gdyby te pieniądze trafiały w formie podatków do skarbu państwa, można by te sprawy rozwiązać generalnie, lepiej i taniej. Wielu dziennikarzy traktuje podatki i składki na NFZ i ZUS jako haracz zdzierany przez państwo. A później narzekania na złe funkcjonowanie tych instytucji. Stworzono pojęcie "szarej strefy", gdzie oficjalnie wypłaca się minimalne stawki, a resztę dopłaca pod stołem; dlaczego żaden dziennikarz nie napisze, że jest to okradanie współobywateli, którzy płacą podatki i składki od całej pensji? Dlaczego nikt nie krzyczy, że pracodawcy i pracownicy "szarej strefy" w ciągu jednego miesiąca okradają NFZ na więcej kasy, niż zbiera Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy? To jest prawdziwe oblicze polskiej Solidarności.

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • Dziadek wnuka(2019-01-21 15:03) Zgłoś naruszenie 61

  " 26 najbogatszych ludzi na Ziemi posiada tyle samo co biedniejsza połowa populacji" czyli 3,8 miliarda ludzi !! To powinno wystarczyć za komentarz. Pytanie - czy Ci ludzie swoją własną pracą doszli to tak przeogromnych fortun, czy też dziesiątki tyś. ludzi na to w pocie czoła zasuwało ?! I na koniec ... mogą zmieć auto na nowocześniejsze, mogą zmieć jacht na większy, mogą ... mogą .... ale czy nie lepiej mist tych ulepszanych luksusów podarować najbiedniejszym tę właśnie różnicę w cenie. Ile żyć uratują od głodu, ileż mniej cierpienia będzie na skutek chorób, ileż ... ileż ... Pozdrawiam.

  Odpowiedz
 • WAM(2019-01-21 00:20) Zgłoś naruszenie 60

  ta stawka 36% to na waciki dla naszych krezusow. Artykul ciekawy, sporo ciekawych danych pokazuje. Ale juz rozne interpretacje (zeby , brob Boze , podakow nie podnosic) sa najbardziej ciekawe. Inzynierowie zarabiajacy 500k USD???? Gdzie??? Co by nie gadali, wzrost klasy sredniej, loty na Ksiezyc, budowa Interstate, budowa najsilniejszej armii na swiecie (i najnowoczesniejszej), wyksztalcenie (darmowe) weteranw 2. WW, wojny w Korei, wojny w wietname (programy uniwersyteckie) - to wszystko bylo z opodatkowania dochodow. Pewnie, ze unikano opodatkowania - a dzisiaj, przy stawce 37% - nie unikaja? To od czego byly i sa te wszystkie IRS? Przy super wysokich zarobkach to juz nie jest wklad pracy czy innowacyjnosci, ale zgarniane chochla wypracowanej wartosci dodanej - i temu system podatkowy moze nieco zapobiec. Podatek od kapitalu - ak najbardziej. Bo najwiekszy problem 21. wieku to bedzie rozwarstwienie spoleczenstwa, neofeudalne.

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • RR(2019-01-20 20:29) Zgłoś naruszenie 95

  Powinna byc stawka 50% dla osob zarabiajacych ponadprzecietnie duzo, np powyzej 500 tys zł rocznie.

  Odpowiedz
 • a wg mnie (2019-01-20 18:48) Zgłoś naruszenie 116

  tyle pisania po nic. zarobki powyżej 50-60 tys. netto na miesiąc są po prostu nieetyczne. znam wielu bardzo sensownych ludzi menadżerów średniego szczebla którzy są na większym poziomie niż ich przełożeni i zarabiają 20 tys. netto bo po prostu nie mieli farta, nie weszli komuś w d... etc. Ludzie którzy zarabiają chore pieniądze 100 k na mc nie są tyle warci, nie są 5x lepsi od swoich podwładnych. Po prostu znaleźli się w odpowiednim czasie w odpowiednim miejscu

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Inspektor Pracy(2019-01-20 18:19) Zgłoś naruszenie 84

  a jedna w Polsce jest chora solidarność składkowa. Niektórzy płacą więcej gdyż zarabiają więcej ale własnym zdrowiem zatrudnieni w szkodliwych i nieb warunkach pracy -za ta prace. Jeżeli tak to dlaczego Oni nie mają lepszego dostępu do służby zdrowia? Nalezy od każdego pobierać minimalna składkę a za jej resztę niech się wszyscy dodatkowo obowiązkowo do-ubezpieczają tak aby leczenie było pod Nich. Maja do tego leczenia prawo..

  Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
 • ekonom1(2019-01-20 14:14) Zgłoś naruszenie 911

  Bez progresji , po wielu latach majątek gromadzi sie w rekach wąskiej grupy posiadaczy . Wtedy reszta staje wrażliwa na ideologie socjalno - socjalistyczno - komunistyczną (" jak nic nie mam , to mi niczego nie zabiorą "). Dlatego głupotą jest podatek liniowy , czy brak podatku katastralnego lub spadkowego . I jest to zadanie rządu - pilnowanie , aby społeczeństwo się nie rozwarstwiło. Owszem 500+ pełni taką role , ale na bardzo niskim poziomie ( menelskim ) , w tu trzeba pomyśleć o utrzymaniu a nawet poszerzeniu klasy średniej .

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • Jarosław(2019-01-20 13:53) Zgłoś naruszenie 52

  Trzecia stawka podatkowa byłaby "mądrzejsza", niż 500+ z ograniczeniem "Od dołu" - chyba po to żeby istniał obowiązkowy margines biedy?

  Odpowiedz
 • jam to(2019-01-20 12:54) Zgłoś naruszenie 213

  Następna stawka podatkowa to będzie na dopłaty dla ministrów którym brakuje do pierwszego

  Odpowiedz
 • Paweł(2019-01-20 11:32) Zgłoś naruszenie 104

  Bardzo dobra analiza - nie ma się do czego przyczepić.

  Odpowiedz
 • elwira(2019-01-20 11:28) Zgłoś naruszenie 179

  A bez podatku powinny byc emerytury !!! i dodatkowa emerytura na święta Bożego Narodzenia , tak jak mają wszyscy urzędnicy dodatkowe pieniądze

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane