Zięć nie uniknie podatku od części spadku dziedziczonej po teściowej. Przypomniał o tym dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji.

Chodziło o połowę domu jednorodzinnego, który mężczyzna odziedziczył wraz z żoną po śmierci jej matki. Kobieta zastrzegła w testamencie, że będą oni zmuszeni wypłacić odpowiedni zachowek trójce innych spadkobierców ustawowych.

Miał być wielki projekt, a jest wielki chaos. Co dalej z Wielkim Jedwabnym Szlakiem?

Mężczyzna wiedział, że jego żona jako córka zmarłej będzie wolna od podatku. Uważał jednak, że i on powinien mieć prawo do takiej preferencji, bo teściowa nie miała świadomości tego, że musiałby zapłacić 7 proc. daninę od swojej części dziedziczonego majątku.

Darowizny, testamenty,spadki po zmianach przepisów. >>> Sprawdź, kto musi zapłacić podatek od dziedziczonej nieruchomości

Dyrektor KIS wyjaśnił jednak, że o zwolnieniu nie ma mowy. Zgodnie z art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn nie dotyczy ono całej najbliższej rodziny (I grupy podatkowej). Z zakresu preferencji wyłączeni są m.in. teściowie. Mężczyzna będzie więc musiał zapłacić podatek, ale będzie mógł pomniejszyć go o zachowek, który realnie wypłaci innym spadkobiercom ustawowym.

Masowy odstrzał dzików. Naukowiec: Polowania mogą przyczynić się do rozprzestrzeniania się ASF >>

Interpretacja dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 4 stycznia 2019 r., nr 0111-KDIB2-2.4015.121.2018.1.PB