statystyki

Zmiany w VAT. Ważne wyroki 2018 roku

autor: Patrycja Dudek, Łukasz Zalewski07.01.2019, 10:38; Aktualizacja: 07.01.2019, 10:54
Prawo do sprzedaży towarów w systemie TAX FREE nie powinno być uzależnione od obrotów sprzedawcy. Warunek ten jest niezgodny z prawem unijnym, a w konsekwencji organy podatkowe powinny go pominąć.

Prawo do sprzedaży towarów w systemie TAX FREE nie powinno być uzależnione od obrotów sprzedawcy. Warunek ten jest niezgodny z prawem unijnym, a w konsekwencji organy podatkowe powinny go pominąć.źródło: ShutterStock

Liczba sporów sądowych z roku na rok nie spada, a rośnie. Potwierdzają to wstępne statystyki za 2018 r. Dla podatników liczy się jednak pewność prawa, a gwarantuje je m.in. orzecznictwo sądów. Oczywiście nie zawsze jest ono jednolite. W naszym podsumowaniu zwracamy więc uwagę na wyroki, które są wskazówką dla podatników co do tego, jak należy opodatkować różnego rodzaju zdarzenia, czynności, transakcje itd., a także te, które mogą zmienić dotychczasowe podejście sądów. Kładziemy więc nacisk na orzecznictwo Trybunału Sprawiedliwości UE, uchwały Naczelnego Sądu Administracyjnego, wyroki siedmiu sędziów, a także standardowe wyroki Naczelnego Sądu Administracyjnego i wojewódzkich sądów administracyjnych.

Zwrot VAT dla podróżnych

sygn. C-307/16  Wyrok tSUE  z 28 lutego 2018 r. w sprawie Stanisław Pieńkowski

O CO TOCZYŁ SIĘ SPÓR

Chodziło o to, czy prawo do sprzedaży towarów w systemie TAX FREE może być uzależnione od obrotów sprzedawcy. Konkretnie, czy przedsiębiorca, który nie osiągnął w poprzednim roku podatkowym ustawowo określonej kwoty obrotu, tj. powyżej 400 tys. zł (art. 127 ust. 6 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług; t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 2174; dalej: ustawa o VAT), jak również nie zawarł umowy z podmiotem, którego przedmiotem działalności jest dokonywanie zwrotu (art. 127 ust. 1 pkt 3 w zw. z art. 127 ust. 8 ustawy o VAT), ma prawo samodzielnie zwracać VAT podróżnym, stosując z tego tytułu do dokonanej sprzedaży stawkę VAT 0 proc. Tak postępował podatnik, którego dotyczyła sprawa. Fiskus odmówił mu jednak prawa do zwolnienia i nakazał dopłacić 23 proc. VAT. Wyjaśnił, że zerowa stawka podatku jest tylko dla tych, którzy zwracają VAT zgodnie z przepisami.

Rozstrzygnięcie

Prawo do sprzedaży towarów w systemie TAX FREE nie powinno być uzależnione od obrotów sprzedawcy. Warunek ten jest niezgodny z prawem unijnym, a w konsekwencji organy podatkowe powinny go pominąć.

Podsumowanie

Ponieważ regulacje ograniczające możliwość zwrotu VAT i w konsekwencji stosowania zerowej stawki podatku ze względu na wysokość obrotów sprzedawcy są niezgodne z unijnym prawem, ustawodawca powinien je jak najszybciej zmienić.


Pozostało 85% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane