statystyki

Niespłacone kredyty nie tylko w bankach

autor: Patrycja Dudek29.11.2018, 20:00
Spór z fiskusem toczył się o to, czy taki niespłacony kredyt może zostać zaliczony przez firmę do kosztów uzyskania przychodów.

Spór z fiskusem toczył się o to, czy taki niespłacony kredyt może zostać zaliczony przez firmę do kosztów uzyskania przychodów.źródło: ShutterStock

Niebędąca bankiem instytucja płatnicza też może pomniejszyć przychód o nieściągalne wierzytelności – orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie.

Chodziło o art. 16 ust. 1 pkt 25 lit. b ustawy o CIT w brzmieniu obowiązującym w 2017 r. Przepis ten mówił wówczas, że nie uważa się za podatkowe koszty wierzytelności odpisanych jako nieściągalne, z wyjątkiem wymagalnych a nieściągalnych kredytów (pożyczek) udzielonych przez „jednostki organizacyjne uprawnione na podstawie odrębnych ustaw regulujących zasady ich funkcjonowania, do udzielania kredytów (pożyczek)”.

Chodziło o instytucję działającą podobnie jak bank, na podstawie ustawy o usługach płatniczych (t.j. Dz. U. z 2017 r. poz. 2003 ze zm.), w oparciu o zezwolenie wydane przez Komisję Nadzoru Finansowego nadzorującą tego typu działalność.


Pozostało jeszcze 74% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane