statystyki

Niespłacone kredyty nie tylko w bankach

autor: Patrycja Dudek29.11.2018, 20:00
Spór z fiskusem toczył się o to, czy taki niespłacony kredyt może zostać zaliczony przez firmę do kosztów uzyskania przychodów.

Spór z fiskusem toczył się o to, czy taki niespłacony kredyt może zostać zaliczony przez firmę do kosztów uzyskania przychodów.źródło: ShutterStock

Niebędąca bankiem instytucja płatnicza też może pomniejszyć przychód o nieściągalne wierzytelności – orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie.

Chodziło o art. 16 ust. 1 pkt 25 lit. b ustawy o CIT w brzmieniu obowiązującym w 2017 r. Przepis ten mówił wówczas, że nie uważa się za podatkowe koszty wierzytelności odpisanych jako nieściągalne, z wyjątkiem wymagalnych a nieściągalnych kredytów (pożyczek) udzielonych przez „jednostki organizacyjne uprawnione na podstawie odrębnych ustaw regulujących zasady ich funkcjonowania, do udzielania kredytów (pożyczek)”.

Chodziło o instytucję działającą podobnie jak bank, na podstawie ustawy o usługach płatniczych (t.j. Dz. U. z 2017 r. poz. 2003 ze zm.), w oparciu o zezwolenie wydane przez Komisję Nadzoru Finansowego nadzorującą tego typu działalność.


Pozostało 74% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane