Przedsiębiorca nie odliczy od przychodu wydatków na licencję pilota, jeśli nie będzie to związane z profilem jego działalności gospodarczej – potwierdził po raz kolejny dyrektor KIS.
Chodziło o wspólnika spółki jawnej, zajmującej się od 25 lat czyszczeniem i renowacją sieci kanalizacyjnych. Wcześniejsza, podobna interpretacja dotyczyła wspólników spółki komandytowej, handlującej częściami motoryzacyjnymi (z 29 grudnia 2017 r., nr 0114-KDIP3-1.4011.386.2017.1.KS).
W obu przypadkach przedsiębiorcy przekonywali, że licencja pilota jest im potrzebna w biznesie, bo spędzają wiele godzin w podróżach służbowych. Chcąc zaoszczędzić na czasie, wzięli więc w leasing samoloty. Nie chcieli jednak płacić profesjonalnym pilotom, bo znacznie taniej jest samemu prowadzić maszyny. Tłumaczyli, że dzięki temu firma oszczędza, a podróże do klientów przekładają się na firmowe przychody.
Reklama
W obu interpretacjach dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej uznał, że związek między wydatkami na kurs pilotażu a firmowym przychodem jest tylko hipotetyczny. Nie da się udowodnić, że bez nauki pilotażu zagrożone zostałoby źródło przychodów, czyli istnienie firmy – stwierdził. Zwrócił uwagę na to, że przedsiębiorcy mogą wykorzystać nowe kompetencje nie tylko w firmie, lecz także dla celów osobistych, np. rekreacji.
W interpretacji z 29 grudnia 2017 r. dyrektor KIS dodał, że jego wykładnia byłaby inna, gdyby przedsiębiorca zajmował się np. transportem samolotowym towarów albo planował świadczenie usługi pilotażu.
Taki związek dostrzegł dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji z 17 czerwca 2015 r. (nr IBPBI/1/4511-348/15/BK). Chodziło o informatyka zajmującego się m.in. projektowaniem aplikacji pomagających pilotom w nawigacji. Fiskusa przekonał argument, że dzięki licencji pilota informatyk będzie mógł sam testować przydatność opracowywanych przez siebie aplikacji.
Związek między kursem pilotażu a firmowym przychodem potwierdził też 25 października 2016 r. dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu (nr ILPB2/4510-1-75/16-2/PS). Chodziło o firmę produkującą opakowania kartonowe. Zamierzała ona wyszkolić na pilota jednego ze swoich pracowników, by – jak tłumaczyła – móc utrzymywać stałe, intensywne kontakty z klientami. Fiskus potwierdził, że taki wydatek jest kosztem uzyskania przychodu.
Interpretacja indywidualna dyrektora KIS z 24 października 2018 r., nr 0112-KDIL3-3.4011.348.2018.1.TW