statystyki

NSA: Odstępne nie jest kosztem

autor: Łukasz Zalewski30.10.2018, 07:00; Aktualizacja: 30.10.2018, 07:14

Zapłata odstępnego jednemu kontrahentowi, aby móc sprzedać udziały innemu, nie może być kosztem uzyskania przychodów – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

Sprawa dotyczyła mniejszościowego udziałowca w spółce z o.o., który był w konflikcie z większościowymi wspólnikami. Ostatecznie doszli do porozumienia i ustalili, że mężczyzna sprzeda swoje udziały komu innemu. Podpisano umowę warunkową, na podstawie której zbywający otrzymał zapłatę za swoje udziały.

Warunkiem zbycia była jednak zgoda zgromadzenia wspólników. Zgromadzenie jej nie udzieliło. Podatnik wniósł więc pozew do sądu rejestrowego o zastępczą zgodę, na podstawie art. 182 par. 3 kodeksu spółek handlowych. W toku sprawy biegły sądowy wycenił udziały, a spółka wskazała nabywcę gotowego odkupić je po cenie określonej przez biegłego. Podatnik ostatecznie się na to zgodził.

Problem polegał na tym, że nabywcą miała być inna osoba (jeden z dotychczasowych wspólników) niż kontrahent, z którym podatnik zawarł umowę warunkową. Kontrahent ten musiał się więc zrzec swoich roszczeń wynikających z tej umowy. Zgodził się na to, pod warunkiem otrzymania odstępnego. Podatnik je zapłacił, a następnie sprzedał udziały wspólnikowi wskazanemu przez spółkę.


Pozostało 67% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane