statystyki

Od czego zależy stawka VAT dla opłat za miejsce na cmentarzu

autor: Marcin Łukasiewicz01.11.2018, 14:00
cmentarz

Przy określaniu prawidłowej stawki VAT dla danej czynności, której miejsce świadczenia lub dostawy znajduje się na terytorium kraju, istotne jest prawidłowe jej zaklasyfikowanie wg symbolu PKWiU.źródło: ShutterStock

Gmina miejska (podatnik VAT czynny) przez swój samorządowy zakład budżetowy świadczy usługi w zakresie administrowania oraz utrzymania cmentarzy komunalnych. Pobiera ona m.in. opłaty za miejsce na cmentarzu na pierwsze 20 lat oraz za przedłużenie rezerwacji takiego miejsca na kolejne 20 lat, które mieszczą się w grupowaniu PKWiU 96.03.1 - Usługi pogrzebowe i pokrewne. Czy dla tych opłat powinna być stosowana 8-proc. stawka VAT?

N a podstawie art. 41 ust. 2 w związku z poz. 180 załącznika nr 3 oraz art. 146a pkt 2 ustawy o VAT 8-proc. stawką VAT objęte są – skla syfikowane w grupowaniu 96.03 PKWiUusługi pogrzebowe i pokrewne wraz z dostawą trumien, urn i utensyliów pogrzebowych dostarczanych wraz z trumną lub urną. Wątpliwości gminy dotyczą zastosowania stawki 8 proc. dla pobieranych opłat za miejsce na cmentarzu na pierwsze 20 lat oraz za rezerwację miejsca na cmentarzu i jej przedłużenie o kolejne 20 lat.

Przy określaniu prawidłowej stawki VAT dla danej czynności, której miejsce świadczenia lub dostawy znajduje się na terytorium kraju, istotne jest prawidłowe jej zaklasyfikowanie wg symbolu PKWiU.


Pozostało jeszcze 43% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane