Jak z dobrym skutkiem opodatkować najem

autor: Lidia Rubińska, Krzysztof Wiesław Żukowski29.10.2018, 20:00
W agroturystyce z tytułu wynajmu pokoi na cele rekreacyjne także przysługuje zwolnienie z VAT do wysokości ustawowego limitu.

W agroturystyce z tytułu wynajmu pokoi na cele rekreacyjne także przysługuje zwolnienie z VAT do wysokości ustawowego limitu.źródło: ShutterStock

Dom przerobiono na pięć pokoi do wynajęcia. Dodatkowo do dyspozycji gości są: jadalnia, kuchnia, salon, siłownia, bilard, sauna i pralnia. W domu nikt nie mieszka na stałe. Będzie on przekazany do zarządzania firmie, która zajmie się m.in. zamieszczaniem ogłoszeń na stronach turystycznych, sprzątaniem, praniem i zmianą pościeli, uzupełnianiem kawy, herbaty, rozliczaniem gości, przyjmowaniem wpłat, wydawaniem kluczy i rozliczaniem taksy klimatycznej. Właścicielami domu są pani Maria i pan Jacek. Działalność będzie zarejestrowana na córkę Olę lub na współwłaścicielkę domu panią Marię. Jakie byłoby najlepsze rozwiązanie w PIT? Czy trzeba płacić VAT?

Według art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 1509 ze zm.; dalej: ustawa o PIT) najem stanowi samodzielne źródło przychodu wówczas, gdy jest uznawany za najem prywatny bez rejestracji firmy. W omawianym przypadku najem będzie jednak stanowił działalność gospodarczą zarejestrowaną na córkę lub współwłaścicielkę domu, a więc przedsiębiorca będzie osiągał przychody z działalności gospodarczej. Dodatkowo czynności związane z najmem będzie wykonywała zewnętrzna firma zarządzająca.

Artykuł 8 ust. 1 pkt 3 lit. e ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne wyłącza opodatkowanie przychodów z najmu podatkiem zryczałtowanym, jeśli jest on wykonywany w ramach działalności gospodarczej. Zgodnie z powołanym przepisem opodatkowania w tej formie nie stosuje się do świadczenia usług wymienionych w załączniku nr 2 do ustawy, a więc do usług oznaczonych symbolem PKD 68.20.1, dotyczących wynajmu i usług zarządzania nieruchomościami własnymi lub dzierżawionymi. W interpretacji indywidualnej dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 15 stycznia 2018 r., nr 011 5-KDIT3.4011.371.2017.2.AK, czytamy, że „(...) stosownie do treści art. 8 ust. 1 pkt 3 lit. e ww. ustawy opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, z zastrzeżeniem art. 6 ust. 1b, nie stosuje się do podatników osiągających w całości lub w części przychody z tytułu świadczenia usług wymienionych w załączniku nr 2 do ustawy. Wynajem i usługi zarządzania nieruchomościami własnymi lub dzierżawionymi, inne niż wskazane w art. 6 ust. 1a i art. 12 ust. pkt 2 lit. e ustawy, wymienione zostały w poz. 28 załącznika nr 2, stanowiącego wykaz usług, których świadczenie wyłącza podatnika z opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, oznaczonych według Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług”. Przy czym zgodnie z art. 6 ust. 1b ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym najem krótkoterminowy wykonywany na własny rachunek jako działalność gospodarcza może być – jako usługi związane z zakwaterowaniem – opodatkowany ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych według stawki 17 proc. Natomiast stawka podatku zryczałtowanego w wysokości 8,5 proc. może być stosowana tylko dla najmu prywatnego albo w wysokości 12,5 proc., gdy łączna kwota przychodów z najmu lokali, gruntów przekroczy w roku kalendarzowym 100 tys. zł.


Pozostało 70% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane