statystyki

Parlament przyjął zmiany w podatkach: Będzie usługa Twój e-PIT i danina solidarnościowa

autor: Agnieszka Pokojska29.10.2018, 07:12; Aktualizacja: 29.10.2018, 08:32
Nowelizacja przepisów o PIT oraz niektórych innych ustaw (druk senacki nr 955) – czeka na podpis prezydenta, Projekt ustawy o Solidarnościowym Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych (druk sejmowy nr 2848) – skierowany do rozpatrzenia przez Senat.

Nowelizacja przepisów o PIT oraz niektórych innych ustaw (druk senacki nr 955) – czeka na podpis prezydenta, Projekt ustawy o Solidarnościowym Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych (druk sejmowy nr 2848) – skierowany do rozpatrzenia przez Senat.źródło: ShutterStock

Krajowa Administracja Skarbowa wypełni zeznania za 2018 r. niektórych podatników PIT. Senat bez poprawek przyjął nowelizację ustawy o PIT, która wprowadzi nową usługę fiskusa „Twój e-PIT”.

Z przygotowanym przez KAS zeznaniem podatnik zapozna się na Portalu Podatkowym. Będzie mógł je zmienić (np. rozliczyć ulgi), odrzucić lub zaakceptować bez zmian. Jeżeli nic nie zrobi (tj. sam nie złoży zeznania ani nie odrzuci tego, które przygotuje mu skarbówka), zeznanie będzie uznane za złożone z datą 30 kwietnia. Dzięki temu podatnikom nie będzie grozić sankcja za jego niezłożenie w terminie.

Pojawi się też dodatkowa zachęta do rozliczania się przez internet. Kto skorzysta z tej możliwości, szybciej dostanie zwrot nadpłaty, bo w ciągu 45 dni. Dotychczasowy 3-miesięczny termin będzie obowiązywał dla zeznań na papierze.

KAS udostępni zeznania podatnikom do 15 lutego, dlatego szybciej niż dotychczas muszą do niego trafić informacje PIT-11 i PIT-8C. Wszyscy płatnicy (również zatrudniający mniej niż 5 osób) będą musieli je wysłać elektronicznie do urzędów skarbowych już do końca stycznia, a nie – jak dotychczas – do końca lutego.


Pozostało jeszcze 72% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane