statystyki

Ustawa z 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych [KOMENTARZ]

autor: Radosław Kowalski22.10.2018, 08:30; Aktualizacja: 22.10.2018, 08:31
blok mieszkanie nieruchomości

Najistotniejszy wpływ na zobowiązania publicznoprawne, a także dochody gmin ma podatek od nieruchomości.źródło: ShutterStock

Ustawa z 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 1445 ze zm.; dalej: u.p.o.l.), inaczej niż inne polskie ustawy podatkowe normuje w swojej treści kilka danin. Wspólnym mianownikiem podatków i opłat, których dotyczą przepisy tej ustawy jest to, że stanowią one dochód jednostek samorządu terytorialnego, a co za tym idzie, organami są podmioty kierujące gminami. I w zasadzie w tym miejscu kończą się ogólne podobieństwa.

W praktyce najistotniejszy wpływ na zobowiązania publicznoprawne, a także dochody gmin ma podatek od nieruchomości. To właśnie tej daninie poświęcona została większa część ustawy. Nie można oczywiście obniżać znaczenia podatku od środków transportu, który dla niektórych podatników może mieć istotne znaczenie, jednak nie budzi on zainteresowania większości posiadaczy czterech kółek od momentu, gdy nie dotyczy już samochodów osobowych i motocykli. To właśnie podatek od nieruchomości oraz podatek od środków transportu mają ściśle fiskalny charakter, natomiast w przypadku przynajmniej części spośród opłat finanse mają drugorzędne znaczenie, a przeważać mogą inne funkcje opłat.

Pomimo że podatki i opłaty lokalne są dochodem gmin oraz podlegają ich kontroli, to jednak ze względu na swój charakter, zwłaszcza te, które są podatkami, muszą być nakładane z poszanowaniem zasad konstytucyjnych. Stąd, nawet jeżeli w pewnym obszarze gminy mogą uczestniczyć w kształtowaniu ich wysokości, nie zmienia to faktu, że muszą one być nakładane w drodze ustawy, czemu służą komentowane przepisy.


Pozostało 98% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane