statystyki

Grunty pod wodociągi są objęte najwyższą stawką podatku od nieruchomości

autor: Łukasz Zalewski17.10.2018, 08:28; Aktualizacja: 17.10.2018, 08:36
pieniądze, banknoty, kasa, finanse

Wójt gminy odmówił stwierdzenia nadpłaty, a jego decyzję podtrzymało samorządowe kolegium odwoławcze.źródło: ShutterStock

Tereny należące do przedsiębiorstwa wodno-kanalizacyjnego są objęte podatkiem od nieruchomości, i to według stawki właściwej dla działalności gospodarczej, nawet jeśli są to działki rolne, leśne i nieużytki – orzekł NSA.

Miejska spółka wodociągów i kanalizacji uważała, że niesłusznie zapłaciła podatek od nieruchomości od użytków rolnych i leśnych oraz nieużytków znajdujących się na terenie zakładu. Dlatego wystąpiła o zwrot nadpłaty podatku od nieruchomości za lata 2009–2014.

Była zdania, że aby można było uznać grunty za zajęte na działalność gospodarczą, powinny być one faktycznie wykorzystywane do tej działalności. W tym przypadku tak nie było.

Wójt gminy odmówił stwierdzenia nadpłaty, a jego decyzję podtrzymało samorządowe kolegium odwoławcze. Organy wskazywały, że na gruntach rolnych i leśnych oraz na nieużytkach znajdują się obiekty budowlane, urządzenia i instalacje techniczne, stanowiące całość techniczno-użytkową, związane z funkcjonowaniem przedsiębiorstwa. Są więc zajęte na działalność gospodarczą spółki, i to w sposób trwały. To oznacza, że wykluczone jest prowadzenie na nich innej działalności, w tym rolniczej i leśnej.


Pozostało 56% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane