statystyki

Grunty pod wodociągi są objęte najwyższą stawką podatku od nieruchomości

autor: Łukasz Zalewski17.10.2018, 08:28; Aktualizacja: 17.10.2018, 08:36
pieniądze, banknoty, kasa, finanse

Wójt gminy odmówił stwierdzenia nadpłaty, a jego decyzję podtrzymało samorządowe kolegium odwoławcze.źródło: ShutterStock

Tereny należące do przedsiębiorstwa wodno-kanalizacyjnego są objęte podatkiem od nieruchomości, i to według stawki właściwej dla działalności gospodarczej, nawet jeśli są to działki rolne, leśne i nieużytki – orzekł NSA.

Miejska spółka wodociągów i kanalizacji uważała, że niesłusznie zapłaciła podatek od nieruchomości od użytków rolnych i leśnych oraz nieużytków znajdujących się na terenie zakładu. Dlatego wystąpiła o zwrot nadpłaty podatku od nieruchomości za lata 2009–2014.

Była zdania, że aby można było uznać grunty za zajęte na działalność gospodarczą, powinny być one faktycznie wykorzystywane do tej działalności. W tym przypadku tak nie było.

Wójt gminy odmówił stwierdzenia nadpłaty, a jego decyzję podtrzymało samorządowe kolegium odwoławcze. Organy wskazywały, że na gruntach rolnych i leśnych oraz na nieużytkach znajdują się obiekty budowlane, urządzenia i instalacje techniczne, stanowiące całość techniczno-użytkową, związane z funkcjonowaniem przedsiębiorstwa. Są więc zajęte na działalność gospodarczą spółki, i to w sposób trwały. To oznacza, że wykluczone jest prowadzenie na nich innej działalności, w tym rolniczej i leśnej.


Pozostało jeszcze 56% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane