statystyki

Preferencje dla rolników i w podatku od kopalin

autor: Agnieszka Pokojska17.10.2018, 08:46; Aktualizacja: 17.10.2018, 08:50
Od 2019 r. zostanie wprowadzona możliwość ubiegania się przez hodowców bydła o zwrot akcyzy.

Od 2019 r. zostanie wprowadzona możliwość ubiegania się przez hodowców bydła o zwrot akcyzy.źródło: ShutterStock

Hodowcy bydła będą się mogli ubiegać o zwrot akcyzy od paliwa rolniczego. Płacący podatek od wydobycia niektórych kopalin odliczy darowizny na rzecz gmin.

Wynika to z przyjętych przez rząd projektów nowelizacji dwóch ustaw.

Pierwszy zakłada wprowadzenie od 2019 r. możliwości ubiegania się przez hodowców bydła o zwrot akcyzy. Roczny limit będzie wynikać z przemnożenia stawki zwrotu podatku na 1 litr oleju napędowego (określonego w przepisach wykonawczych) przez liczbę 30 oraz średnioroczną liczbę bydła w poprzednim roku.

Z takiego zwrotu korzystają już dziś uprawiający ziemię, ale wzrośnie dla nich dotychczasowy limit. Wskaźnik potrzebny do wyliczenia maksymalnego zwrotu dla prowadzących uprawy zostanie podwyższony z 86 do 100. Oznacza to, że będzie można odzyskać nie więcej niż kwota wynikająca z przemnożenia stawki zwrotu podatku na 1 litr oleju napędowego (np. w 2018 r. to 1 zł/l), liczby 100 oraz powierzchni użytków rolnych będących w posiadaniu lub współposiadaniu producenta rolnego (określonej w ewidencji gruntów i budynków według stanu na 1 lutego danego roku).


Pozostało jeszcze 43% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane