statystyki

Wyłudzenia VAT: Podatkowe karuzele rozkręcane metodami z importu

autor: Marek Chądzyński, Bartek Godusławski, Grzegorz Osiecki17.10.2018, 07:18; Aktualizacja: 17.10.2018, 07:21
Współpraca fiskusa z organami ścigania pozostawiała wiele do życzenia.

Współpraca fiskusa z organami ścigania pozostawiała wiele do życzenia.źródło: ShutterStock

Polska dość późno zidentyfikowała problem zorganizowanego wyłudzenia VAT. To oraz zła organizacja służb stworzyły dla przestępców raj.

Odwrócony VAT i solidarna odpowiedzialność podatników to podstawowe narzędzia w zwalczaniu wyłudzeń podatku od towarów i usług, jakie stosowano w Europie już pod koniec poprzedniej dekady. Polski rząd również po nie sięgał, ale z opóźnieniem w stosunku do innych dużych gospodarek. Skutkiem był import metod przestępczych przetestowanych wcześniej na innych rynkach.

Najlepsze przykłady to obrót złomem i stalą. Proceder fikcyjnego handlu złomem prasa opisywała jeszcze przed 2010 r. W czerwcu 2010 r. doszło do spektakularnych aresztowań przeprowadzonych przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego. To konkretne uderzenie wymierzono w grupę, której udało się wyłudzić 120 mln zł. Ale dopiero we wrześniu 2010 r. powstał rządowy projekt przepisów mających zapobiegać procederowi. Po wielu perypetiach ustawa weszła w życie 1 lipca następnego roku.


Pozostało jeszcze 78% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

  • młoda(2018-10-17 09:35) Zgłoś naruszenie 40

    Tzn.ze proceder z wyłudzeniami VAT trwa już prawie 25 lat.Dobre.Dobry biznes zrobili sobie niektórzy?

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • 007KAL(2018-10-17 14:22) Zgłoś naruszenie 20

    Myślę, że powrót do początkowej wersji prawa podatkowego, dotyczącego VAT-u, ale zastosowania go do całej UE rozwiąże problem. Wystarczy powiązać systemy informatyczne rozliczające VAT z krajów tworzących UE i zastosować zasadę, że zwrot w kraju, z którego wysyłano towar może nastąpić dopiero wtedy, gdy zapłacono podatek w kraju przyjmującym.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane