Nadal bez uproszczeń dla magazynów logistycznych

autor: Magdalena Majkowska09.10.2018, 07:11; Aktualizacja: 09.10.2018, 07:57
To potwierdzenie ugruntowanego już stanowiska fiskusa

To potwierdzenie ugruntowanego już stanowiska fiskusaźródło: ShutterStock

Jeśli towary są pobierane przez unijnego nabywcę z magazynu logistycznego, to występuje nie jedna czynność opodatkowana VAT, lecz dwie – uznał dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.

To potwierdzenie ugruntowanego już stanowiska fiskusa. Odmiennego zdania był niedawno Naczelny Sąd Administracyjny. Orzekł, że jeśli nie ma wątpliwości, że towary wyjeżdżają z Polski do konkretnego odbiorcy, to przebieg transakcji, w którym są one pobierane z magazynu, należy uznać za jedną wewnątrzwspólnotową dostawę towarów (WDT). Stwierdził, że dostawy przez magazyn są coraz powszechniejszą praktyką w biznesie, więc podział na dwie czynności jest sztuczny i do niczego niepotrzebny (wyrok z 21 września 2018 r., sygn. akt I FSK 1500/16, opisywaliśmy go w artykule „Przerwa w dostawie nie ma znaczenia”, DGP nr 185/18).

Tym razem pytanie fiskusowi zadał producent opakowań. Ma zamiar dostarczać je francuskiemu nabywcy w ten sposób, że poszczególne partie towaru będą odbierane (zgodnie z zapotrzebowaniem) z magazynu.


Pozostało 68% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane