statystyki

Nadal bez uproszczeń dla magazynów logistycznych

autor: Magdalena Majkowska09.10.2018, 07:11; Aktualizacja: 09.10.2018, 07:57
To potwierdzenie ugruntowanego już stanowiska fiskusa

To potwierdzenie ugruntowanego już stanowiska fiskusaźródło: ShutterStock

Jeśli towary są pobierane przez unijnego nabywcę z magazynu logistycznego, to występuje nie jedna czynność opodatkowana VAT, lecz dwie – uznał dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.

To potwierdzenie ugruntowanego już stanowiska fiskusa. Odmiennego zdania był niedawno Naczelny Sąd Administracyjny. Orzekł, że jeśli nie ma wątpliwości, że towary wyjeżdżają z Polski do konkretnego odbiorcy, to przebieg transakcji, w którym są one pobierane z magazynu, należy uznać za jedną wewnątrzwspólnotową dostawę towarów (WDT). Stwierdził, że dostawy przez magazyn są coraz powszechniejszą praktyką w biznesie, więc podział na dwie czynności jest sztuczny i do niczego niepotrzebny (wyrok z 21 września 2018 r., sygn. akt I FSK 1500/16, opisywaliśmy go w artykule „Przerwa w dostawie nie ma znaczenia”, DGP nr 185/18).

Tym razem pytanie fiskusowi zadał producent opakowań. Ma zamiar dostarczać je francuskiemu nabywcy w ten sposób, że poszczególne partie towaru będą odbierane (zgodnie z zapotrzebowaniem) z magazynu.


Pozostało jeszcze 68% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane