statystyki

Część opłat za mieszkanie można odliczyć

autor: Łukasz Zalewski15.02.2018, 16:30
Sprawa dotyczyła podatnika, który w nowym mieszkaniu zamierzał zarówno mieszkać, jak i prowadzić działalność gospodarczą.

Sprawa dotyczyła podatnika, który w nowym mieszkaniu zamierzał zarówno mieszkać, jak i prowadzić działalność gospodarczą.źródło: ShutterStock

Nie trzeba wyodrębniać pomieszczenia na firmę, aby móc zaliczyć do podatkowych kosztów część wydatków na czynsz i media oraz część odpisów amortyzacyjnych – potwierdził dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.

Sprawa dotyczyła podatnika, który w nowym mieszkaniu zamierzał zarówno mieszkać, jak i prowadzić działalność gospodarczą. Nie wydzielił jednak żadnego pomieszczenia na potrzeby firmy. Nie planował też przyjmować klientów.

Chciał natomiast zaliczać do kosztów uzyskania przychodów czynsz i opłaty za media – w części przypadającej na powierzchnię wykorzystywaną pod działalność gospodarczą. Przychód z niej chciał również pomniejszać o odpisy amortyzacyjne od części wartości początkowej mieszkania.

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej potwierdził, że przedsiębiorca, który zarejestrował firmę w mieszkaniu, nie musi wyodrębniać pomieszczenia na prowadzenie działalności gospodarczej, aby móc zaliczać do kosztów podatkowych wydatki na czynsz oraz media. Jeśli są one związane z przychodem lub zachowaniem albo zabezpieczeniem jego źródła, to w takim zakresie można je odliczać od przychodu. W ewentualnym postępowaniu sprawdzającym lub kontrolnym podatnik będzie musiał jednak udowodnić, że wydatek został faktycznie poniesiony i że ma on związek z przychodami z działalności – dodał dyrektor KIS.

– Zaletą tej interpretacji jest przede wszystkim to, że nie odmawia ona podatnikowi prawa do kosztów uzyskania przychodu, mimo że nie wydzielił on pomieszczenia (np. jednego pokoju) wyłącznie na potrzeby działalności gospodarczej – komentuje Małgorzata Samborska, doradca podatkowy i dyrektor w Grant Thornton. Dodaje, że w dobie laptopów i tabletów praca przy komputerze może być w zasadzie wykonywana w dowolnym miejscu, bez konieczności wyodrębniania konkretnych pomieszczeń.


Pozostało jeszcze 71% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane