statystyki

Jak rozliczyć koszty uzyskania przychodu twórcy zatrudnionego przez biuro projektowe

autor: Paula Koczara30.09.2018, 13:00
podatki, firma, przedsiębiorca

Zgodnie z kodeksem pracy pracodawca ma obowiązek wypłacić pracownikowi wynagrodzenie co najmniej raz w miesiącu.źródło: ShutterStock

Biuro projektowe Aranż sp. z o.o. zatrudnia na podstawie umowy o pracę architektów wnętrz. Do ich obowiązków należą wykonywanie aranżacji wnętrz w postaci projektów oraz spotkania z klientami, wizyty w sklepach meblarskich, kontakt z dostawcami. Zdarza się, że projekty wykonywane są w dłuższym czasie (do kilkunastu tygodni). Czy spółka może rozliczać wynagrodzenia architektów wnętrz z zastosowaniem 50-proc. kosztów uzyskania przychodów?

Tak, przy czym spółka może zastosować 50-proc. koszty uzyskania przychodów (dalej: KUP) wyłącznie do części wynagrodzenia uzyskanego przez pracowników z tytułu realizacji projektów aranżacji wnętrz, które stanowią utwór w rozumieniu ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, a jednocześnie na mocy art. 22 ust. 9b pkt 1 ustawy o PIT zostały objęte możliwością zastosowania 50-proc. KUP. Ta część wynagrodzenia będzie stanowić honorarium autorskie pracowników. Pozostałe czynności wchodzące w zakres obowiązków pracowniczych architektów wnętrz nie stanowią utworów, a pracownicy uzyskają za nie zwykłe wynagrodzenie.

Ewidencjonowanie utworów

Spółka powinna ewidencjonować utwory stworzone przez pracowników. Wymóg ten nie jest wprost wskazany w przepisach, ale ewidencja pracy twórczej jest potrzebna dla celów podatkowych, gdyż na jej podstawie spółka wykaże realizację wszystkich przesłanek do zastosowania 50-proc. KUP. Wpis do takiego rejestru stanowi samoistnie potwierdzenie powstania utworu, podpis pracownika to dowód rozporządzenia utworem, a określenie wysokości honorarium to potwierdzenie, że rozporządzenie wiązało się z odpłatnością. Oprócz tych informacji w rejestrze można zawrzeć także dodatkowe wpisy, np. datę powstania utworu czy datę jego przyjęcia przez pracodawcę.


Pozostało 35% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane