statystyki

Jak rozliczyć koszty uzyskania przychodu twórcy zatrudnionego przez biuro projektowe

autor: Paula Koczara30.09.2018, 13:00
podatki, firma, przedsiębiorca

Zgodnie z kodeksem pracy pracodawca ma obowiązek wypłacić pracownikowi wynagrodzenie co najmniej raz w miesiącu.źródło: ShutterStock

Biuro projektowe Aranż sp. z o.o. zatrudnia na podstawie umowy o pracę architektów wnętrz. Do ich obowiązków należą wykonywanie aranżacji wnętrz w postaci projektów oraz spotkania z klientami, wizyty w sklepach meblarskich, kontakt z dostawcami. Zdarza się, że projekty wykonywane są w dłuższym czasie (do kilkunastu tygodni). Czy spółka może rozliczać wynagrodzenia architektów wnętrz z zastosowaniem 50-proc. kosztów uzyskania przychodów?

Tak, przy czym spółka może zastosować 50-proc. koszty uzyskania przychodów (dalej: KUP) wyłącznie do części wynagrodzenia uzyskanego przez pracowników z tytułu realizacji projektów aranżacji wnętrz, które stanowią utwór w rozumieniu ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, a jednocześnie na mocy art. 22 ust. 9b pkt 1 ustawy o PIT zostały objęte możliwością zastosowania 50-proc. KUP. Ta część wynagrodzenia będzie stanowić honorarium autorskie pracowników. Pozostałe czynności wchodzące w zakres obowiązków pracowniczych architektów wnętrz nie stanowią utworów, a pracownicy uzyskają za nie zwykłe wynagrodzenie.

Ewidencjonowanie utworów

Spółka powinna ewidencjonować utwory stworzone przez pracowników. Wymóg ten nie jest wprost wskazany w przepisach, ale ewidencja pracy twórczej jest potrzebna dla celów podatkowych, gdyż na jej podstawie spółka wykaże realizację wszystkich przesłanek do zastosowania 50-proc. KUP. Wpis do takiego rejestru stanowi samoistnie potwierdzenie powstania utworu, podpis pracownika to dowód rozporządzenia utworem, a określenie wysokości honorarium to potwierdzenie, że rozporządzenie wiązało się z odpłatnością. Oprócz tych informacji w rejestrze można zawrzeć także dodatkowe wpisy, np. datę powstania utworu czy datę jego przyjęcia przez pracodawcę.


Pozostało jeszcze 35% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane