statystyki

Skarbówka może sprawdzać w rejestrze, ale nie może pytać podatnika wprost [WYWIAD]

autor: Patrycja Dudek20.09.2018, 07:23; Aktualizacja: 20.09.2018, 08:42
urząd skarbowy

Ordynacja podatkowa takiego prawa nie daje. Wynika z niej tylko tyle, że organy podatkowe prowadzące postępowanie muszą pouczyć świadka o prawie odmowy zeznań i odpowiedzi na pytania oraz uprzedzić go o odpowiedzialności karnej za fałszywe zeznania.źródło: ShutterStock

Skoro prowadzący postępowanie nie ma prawa zadawać takiego pytania bezpośrednio osobie, która ma mieć status świadka, to tym bardziej nie powinno być ono jej zadawane w obecności innych osób - mówi Monika Krasińska, dyrektor Zespołu ds. Sektotra Publicznego w UODO.

Czytelnicy informują DGP, że urzędy skarbowe przepytują świadków o ich karalność w zakresie składania fałszywych zeznań. Czy fiskus ma do tego prawo?

Ordynacja podatkowa takiego prawa nie daje. Wynika z niej tylko tyle, że organy podatkowe prowadzące postępowanie muszą pouczyć świadka o prawie odmowy zeznań i odpowiedzi na pytania oraz uprzedzić go o odpowiedzialności karnej za fałszywe zeznania.

Trzeba jednak mieć na uwadze, że po odebraniu zeznań od świadka urząd skarbowy może wystąpić do Krajowego Rejestru Karnego o uzyskanie informacji, czy świadek był karany za fałszywe zeznania, czy nie był. Wynika to m.in. z ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej.

Skoro więc organy podatkowe mogą sprawdzić wiarygodność świadka, sięgając do KRK, to wydaje im się, że równie dobrze mogą mu zadać pytanie w tej sprawie bezpośrednio. Z tego właśnie bierze się praktyka urzędników. To, że mogą sprawdzać karalność świadków za składanie fałszywych zeznań w KRK, nie oznacza, że mogą ich o to pytać wprost. Przepisy prawa kreują możliwość pozyskania danych ze ściśle określonych źródeł, przy czym trudno odmówić organom prowadzącym postępowanie prawa do dokonania określonych ustaleń, gdy jest to niezbędne ze względu na zakres lub charakter prowadzonego postępowania.

Czy takie dane nie należą do danych wrażliwych, które zasługują na szczególną ochronę w kontekście rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO)?


Pozostało 62% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane