statystyki

Sprzedaż części samochodowych na zbiorczej fakturze

autor: Patrycja Dudek12.09.2018, 07:43; Aktualizacja: 12.09.2018, 07:46
Spór w tej sprawie toczył producent części samochodowych z Częstochowy.

Spór w tej sprawie toczył producent części samochodowych z Częstochowy.źródło: ShutterStock

Możliwość wyodrębnienia pojedynczych dostaw nie oznacza, że sprzedaż nie jest ciągła – orzekł wczoraj Naczelny Sąd Administracyjny.

Uzasadniając wyrok, sędzia Alojzy Skrodzki zwrócił uwagę na to, że początkowo orzeczenia NSA szły w innym kierunku. – Sąd kasacyjny orzekał pierwotnie, że jeśli da się określić, kiedy zaczyna się i kończy usługa lub dostawa, to nie można dokumentować czynności fakturą zbiorczą – przypomniał sędzia Skrodzki. Wyjaśnił jednak, że wskutek prounijnej wykładni przepisu stanowisko NSA się zmieniło. – Sąd uznał, że przepis o usługach i dostawach ciągłych powinien być stosowany nie tylko do czynności nieprzerwanych. Intencją ustawodawcy było bowiem objęcie tym przepisem czynności o charakterze powtarzalnym, częstotliwym, także wtedy, gdy są one realizowane poprzez świadczenia częściowe – wyjaśnił sędzia.

Do magazynu

Spór w tej sprawie toczył producent części samochodowych z Częstochowy. Umówił się on ze swoim kontrahentem, że będzie mu stale dostarczał części do magazynu konsygnacyjnego, skąd kontrahent będzie mógł je pobierać. Pojedyncze pobrania potwierdzano dokumentami WZ (wydanie na zewnątrz).

Podatnik chciał rozliczać dostawy w ustalonych z kontrahentem okresach rozliczeniowych, czyli zbiorczo z całego tygodnia. Uważał, że pozwala mu na to art. 19a ust. 3 i 4 ustawy o VAT.


Pozostało 61% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Julian(2018-10-03 14:45) Zgłoś naruszenie 00

    U nas szef zamawia na warsztat bezpośrednio z delphi części, nie ma problemów z fakturowaniem.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane