statystyki

W jaki sposób ująć w księgach operacje gotówkowe w jednostce nieprowadzącej konta „Kasa”

autor: Halina Zabrocka16.09.2018, 13:00
dokument, firma

Jeśli kierownictwo uzna, że dla dokonywania rozliczeń operacji gotówkowych nie ma potrzeby wyodrębniania stanowiska kasjera i stosowania odrębnego konta 10 „Kasa”, to rozliczenia operacji gotówkowych dokonywane są najczęściej za pośrednictwem konta rozrachunkowego, np. konta 24 „Pozostałe rozrachunki”.źródło: ShutterStock

 Spółka komandytowa nie prowadzi sprzedaży detalicznej. Czy może zrezygnować z prowadzenie konta „Kasa”? Kto może podjąć w jednostce taką decyzję?

Żadne przepisy ustawy o rachunkowości nie wskazują, jak jednostka powinna zorganizować obrót gotówkowy. Nie ma tym samym przepisu nakazującego prowadzenie „Kasy” w jednostce. Sposób organizacji obrotu środkami pieniężnymi (gotówką) nie jest również związany z formą prawną jednostki, lecz wynika ewentualnie ze specyfiki prowadzenia przez dany podmiot działalności gospodarczej.

Zasady ewidencjonowania operacji gospodarczych, w tym operacji gotówkowych, określa kierownik jednostki, dokonując odpowiednich zapisów w dokumentacji opisującej przyjęte zasady (politykę) rachunkowości. Stosowane przez podmioty gospodarcze zasady ewidencji muszą być zgodne z przepisami określonymi w ustawie o rachunkowości. Pamiętać jednak należy, że w ramach przyjętych przez jednostkę zasad rachunkowości kierownik jednostki może stosować uproszczenia, jeżeli nie wywiera to istotnego wpływu na rzetelne i jasne przedstawienie sytuacji majątkowej, finansowej i wyniku finansowego firmy. „Kasy” nie prowadzi się zazwyczaj w małych jednostkach, w których operacje dotyczące obrotu pieniężnego są dokonywane osobiście przez właściciela jednostki (lub wspólników w przypadku spółek cywilnych bądź osobowych) albo też upoważnioną do tego osobę.


Pozostało jeszcze 71% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane