statystyki

Marczak: Będziemy domagać się zmian w informowaniu o schematach

autor: Łukasz Zalewski03.09.2018, 07:42; Aktualizacja: 03.09.2018, 10:48
podatki, rachunkowość, przedsiębiorca, praca, biznes

podatki, rachunkowość, przedsiębiorca, praca, biznesźródło: ShutterStock

- Podmioty, które w sposób nielegalny unikają opodatkowania, na pewno nie będą spowiadać się z tego fiskusowi - wyjaśnia Andrzej Marczak, wiceprzewodniczący Krajowej Rady Doradców Podatkowych, partner w KPMG. 

Znamy już pomysł Ministerstwa Finansów na informowanie szefa Krajowej Administracji Skarbowej o schematach podatkowych. Jak ocenia pan tę nowość?

Zaproponowane regulacje są zbyt skomplikowane, daleko idące, przeładowane procedurami i niesłusznie nastawione na zastraszenie doradców i podatników. Jest w nich dużo pojęć nieostrych, które będą trudne do interpretowania. Wydaje się, że ministerstwo zagubiło główny cel dyrektywy, którym jest przeciwdziałanie i pozyskiwanie informacji o agresywnych transgranicznych optymalizacjach. W skali Unii Europejskiej to one stanowią największy problem, ponieważ międzynarodowe przedsiębiorstwa mogą podejmować działania w różnych krajach i bez wymiany informacji nie wiadomo, kto jakie podatki i gdzie rozlicza. Temu służy dyrektywa – aby najpierw poznać schematy transgraniczne, a następnie, by państwa wymieniły się informacjami o nich (ma to nastąpić do połowy 2020 r.).

Nowelizacja nie zrealizuje tego celu?

Pewnie zrealizuje, ale idzie jeszcze dalej, co jest nieuzasadnione. Nowym obowiązkiem zostaną objęte wszystkie schematy transgraniczne, bez względu na wielkość przychodów firmy. To oznacza, że nawet jeśli ktoś zaoszczędzi na podatkach 1–5 tys. euro, będzie musiał zdać z tego raport szefowi KAS. Dodatkowo, resort chce poznać krajowe schematy podatkowe od podmiotów o obrotach powyżej 20 mln zł oraz dotyczące VAT. To oznacza wyjście poza dyrektywę.

Czy schematy pozwolą złapać tych, którzy unikają opodatkowania?


Pozostało 77% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane