statystyki

Skarbówka miała wiedzieć wszystko, ale drobni uciekają w papier

autor: Radosław Kowalski20.08.2018, 09:40; Aktualizacja: 20.08.2018, 10:58

Wprowadzenie e-kontroli, którym służą JPK na żądanie, miało pomóc zarówno organom, jak i podatnikom. Zapewne w przypadku większych podatników niejednokrotnie stanowi to istotne ułatwienie. Jednak wielu drobnych podatników odbiera to, nie bez powodu, jako dodatkową, potencjalną, uciążliwość. O ile bowiem problem JPK_VAT i JPK_Fa rozwiązuje oprogramowanie udostępnione przez resort finansów, o tyle skorzystanie w tym celu z nowego (komercyjnego) programu czy aktualizacja już posiadanego wiąże się dla firm z wydatkami. I bynajmniej rozwiązaniem dla przedsiębiorców nie jest skorzystanie z darmowych aplikacji, które już pojawiły się na rynku. Powód? Brak zaufania do nich.

Tymczasem wielu drobnym podatnikom w zupełności by wystarczył arkusz kalkulacyjny. Niestety, sięgnięcie po niego generuje obowiązek JPK na wezwanie (co potwierdza wcześniejsza wykładnia dotycząca ewidencji VAT). Efekt jest taki, że podatnicy mający niewielką ilość dokumentów wracają do przeszłości i… kupują sobie papierową księgę przychodów i rozchodów.

W ten oto sposób ustawodawca w trosce o wygodę organów (ujednolicone schematy JPK umożliwiają im korzystanie z narzędzi do analizy) wylał dziecko z kąpielą, bo podatnicy, obawiając się kar za utrudnianie kontroli, względnie kar porządkowych, wracają do papierowych ewidencji.


Pozostało 51% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane