statystyki

Wspólnoty gruntowe muszą mieć własny NIP

autor: Mariusz Szulc16.08.2018, 18:00
Obowiązek rejestracji dla celów NIP dotyczy podmiotów, które mają status podatnika na gruncie choćby jednej ustawy podatkowej.

Obowiązek rejestracji dla celów NIP dotyczy podmiotów, które mają status podatnika na gruncie choćby jednej ustawy podatkowej.źródło: ShutterStock

Spółka zarządzająca gruntami rolnymi lub leśnymi też składa zgłoszenie ewidencyjne do urzędu skarbowego.

Obowiązek ten potwierdził dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w niedawnej interpretacji. Dotyczy on każdego podmiotu, który jest odrębnym podatnikiem na gruncie choć jednej ustawy podatkowej – wyjaśnił fiskus.

Chodziło o spółkę powołaną do zagospodarowania terenów należących do wspólnoty gruntowej. Uważała, że zgodnie z art. 2 ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 869 ze zm.) nie musi rejestrować się dla celów NIP. Z przepisu wynika bowiem, że obowiązek ewidencyjny dotyczy osób fizycznych, prawnych i jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej, którym rejestrację nakazują odrębne ustawy.


Pozostało 60% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane