statystyki

Służebność opodatkowana: Dla fiskusa liczy się nazwa umowy, a nie jej treść

autor: Magdalena Majkowska13.08.2018, 07:31; Aktualizacja: 13.08.2018, 08:58
Dyrektor KIS stwierdził, że wynagrodzenie wypłacone na podstawie umowy udostępnienia nieruchomości nie jest objęte zwolnieniem podatkowym.

Dyrektor KIS stwierdził, że wynagrodzenie wypłacone na podstawie umowy udostępnienia nieruchomości nie jest objęte zwolnieniem podatkowym.źródło: ShutterStock

Wynagrodzenie z umowy o udostępnienie nieruchomości nie jest zwolnione z PIT, nawet gdy jej treść wskazuje na ustanowienie służebności przesyłu – stwierdził dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS).

Pytanie zadała właścicielka działki, na której stoją słupy przesyłowe i szafa teletechniczna. Podatniczka zawarła umowę ze spółką, do której należy infrastruktura. Jeszcze na etapie negocjacji dostała od spółki zapewnienie, że chodzi o ustanowienie służebności przesyłu i że wynagrodzenie z tego tytułu będzie zwolnione z PIT.

Ostatecznie jednak zawarta została „umowa udostępnienia nieruchomości”, a nie „ustanowienia służebności przesyłu”. Określała ona wynagrodzenie należne właścicielce działki. Zapewniała zarazem dostęp do nieruchomości w celu przeprowadzania planowanych konserwacji, napraw, remontów, modernizacji oraz wymiany sieci teletechnicznej.

We wniosku o interpretację podatniczka podkreśliła, że spółka może korzystać z nieruchomości w oznaczonym zakresie, zgodnie z przeznaczeniem urządzeń, czyli tak jak uprawniony z tytułu służebności przesyłu, a nie jak dzierżawca czy najemca. Ze względu jednak na nazwę umowy oraz to, że prawo udostępnienia nieruchomości nie zostało wpisane do księgi wieczystej, kobieta wolała się upewnić, czy otrzymane przez nią wynagrodzenie jest zwolnione z podatku, na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 120a ustawy o PIT.


Pozostało jeszcze 55% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane