statystyki

Obniżony CIT także dla firm z dużymi przychodami

autor: Rafał Krysa13.08.2018, 07:31; Aktualizacja: 13.08.2018, 09:12
Preferencja ta nie jest jednak przewidziana dla wszystkich podatników CIT

Preferencja ta nie jest jednak przewidziana dla wszystkich podatników CITźródło: ShutterStock

Obniżenie stawki podatku z 15 proc. do 9 proc. może stać się realną zachętą dla wielu podatników CIT, zwłaszcza osiągających przychody znacznie przekraczające 1,2 mln euro rocznie, do wnoszenia swoich przedsiębiorstw do istniejących już spółek kapitałowych.

Umożliwi to redukcję ich obciążeń w CIT z 19 proc. do 9 proc. nawet przez 1,5 roku i to bez względu na wysokość osiąganych przychodów. Ważne tylko, żeby uzasadnieniem przeprowadzenia takiej operacji nie było osiągnięcie korzyści podatkowej.

Obecnie funkcjonuje obniżona stawka CIT w wysokości 15 proc. Jest ona przewidziana zarówno dla małych podatników, jak i rozpoczynających działalność. Premier Morawiecki zapowiedział obniżenie jej do 9 proc., co może stać się realną zachętą dla przedsiębiorców, szczególnie tych, u których planowana działalność wiąże się z ryzykiem gospodarczym. Prowadzenie działalności w formie spółki kapitałowej eliminuje bowiem ryzyko odpowiedzialności udziałowców (akcjonariuszy) za zobowiązania związane z taką działalnością. Zapewnienie tego bezpieczeństwa może czasem być warte zapłaty dodatkowego (przez spółkę) 9 proc. podatku.


Pozostało 68% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane