Fiskus wciąż nie pozwala dziedziczyć preferencji

autor: Magdalena Majkowska13.08.2018, 07:31; Aktualizacja: 13.08.2018, 09:01
Ulga należałaby się wyłącznie wtedy, gdyby spadkodawca zrealizował swój zamiar.

Ulga należałaby się wyłącznie wtedy, gdyby spadkodawca zrealizował swój zamiar.źródło: ShutterStock

Spadkobierca nie może przejąć ulgi w PIT, nawet gdy odziedziczone pieniądze ze sprzedaży nieruchomości zamierza inwestować w taki sam sposób jak zmarły – stwierdził dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.

Interpretacja dotyczyła kobiety, która odziedziczyła pieniądze ze sprzedaży przez matkę udziału w kawalerce (przed upływem 5 lat). Spadkodawczyni zamierzała wyremontować za nie swój dom, ale nie zdążyła zrealizować tego planu. Chce to zrobić teraz jej córka, która planowała tym w domu zamieszkać. Spytała fiskusa, czy będzie mogła przejąć po matce prawo do ulgi mieszkaniowej i dzięki temu nie zapłaci za nią PIT.

Dyrektor KIS odpowiedział, że to niemożliwe. Wyjaśnił, że przysługujące spadkodawcy prawa do ulg i zwolnień podatkowych są ściśle związane z jego osobą i nie podlegają dziedziczeniu. W związku z tym spadkobiercy nie mają prawa do ulg i zwolnień wynikających z ustawy o PIT, które teoretycznie przysługiwałyby spadkodawcy, a których nie zdążył on zrealizować z powodu śmierci.


Pozostało 39% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane