statystyki

Split payment przy wielu fakturach jest ryzykowny

autor: Łukasz Zalewski06.08.2018, 07:42; Aktualizacja: 16.08.2018, 14:54
Problem mają natomiast sprzedawcy, bo nie wiedzą, jak się zachować, gdy otrzymają taką zbiorczą płatność – przyjąć ją w całości czy uznać, że nabywca nadpłacił VAT (bo podał numer jednej faktury, a zapłacił np. za 5 faktur, przez co zbiorcza kwota VAT przewyższa kwotę podatku wskazaną na pierwszym dokumencie) i zwrócić nadpłaconą część.

Problem mają natomiast sprzedawcy, bo nie wiedzą, jak się zachować, gdy otrzymają taką zbiorczą płatność – przyjąć ją w całości czy uznać, że nabywca nadpłacił VAT (bo podał numer jednej faktury, a zapłacił np. za 5 faktur, przez co zbiorcza kwota VAT przewyższa kwotę podatku wskazaną na pierwszym dokumencie) i zwrócić nadpłaconą część.źródło: ShutterStock

W podzielonej płatności można zapłacić za więcej niż jedną fakturę. Ale kto tak zrobi, traci ochronę i podatkowe przywileje – wyjaśniło Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na pytania DGP.

Założeniem ustawy (i resortu finansów) jest, że nabywca może zapłacić w systemie split payment każdorazowo tylko jedną fakturę. Tak jest nawet skonstruowany komunikat przelewu – trzeba w nim wskazać „numer faktury”, a nie „numery faktur”.

W praktyce jednak – jak informuje nas czytelniczka – niektórzy przedsiębiorcy opłacają w formule split payment kilka faktur jednocześnie. Sprzedawcy mają z tym problem, bo nie wiedzą, co zrobić z taką płatnością.

Technicznie to dopuszczalne

Jak to w ogóle możliwe, że nabywcy opłacają kilka faktur naraz, skoro w komunikacie przelewu trzeba podać numer jednego takiego dokumentu?

To proste – w odpowiednim polu komunikatu przelewu wskazują numer tylko jednej z faktur lub wpisują ogólną informację: „zgodnie z zestawieniem” (w domyśle zestawieniem faktur).


Pozostało 73% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • Lucyna Trojanowska(2018-08-20 13:47) Zgłoś naruszenie 00

    Po co te utrudnienia w płatności za jedną fakturę zamiast zapłaty na wydzielone konto VAT z zbiorczych faktur z wskazaniem VAT. To nie trzyma się logiki skoro odpowiada się za VAT do wysokości zapłaconego i niekoniecznie zgodnego z fakturą. Wykonanie zbiorczych przelewów na konta VAT ułatwiło by masowe zastosowanie. A może banki musza zarobić na wzroście ilości przelewów?

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane