statystyki

Split payment przy wielu fakturach jest ryzykowny

autor: Łukasz Zalewski06.08.2018, 07:42; Aktualizacja: 16.08.2018, 14:54
Problem mają natomiast sprzedawcy, bo nie wiedzą, jak się zachować, gdy otrzymają taką zbiorczą płatność – przyjąć ją w całości czy uznać, że nabywca nadpłacił VAT (bo podał numer jednej faktury, a zapłacił np. za 5 faktur, przez co zbiorcza kwota VAT przewyższa kwotę podatku wskazaną na pierwszym dokumencie) i zwrócić nadpłaconą część.

Problem mają natomiast sprzedawcy, bo nie wiedzą, jak się zachować, gdy otrzymają taką zbiorczą płatność – przyjąć ją w całości czy uznać, że nabywca nadpłacił VAT (bo podał numer jednej faktury, a zapłacił np. za 5 faktur, przez co zbiorcza kwota VAT przewyższa kwotę podatku wskazaną na pierwszym dokumencie) i zwrócić nadpłaconą część.źródło: ShutterStock

W podzielonej płatności można zapłacić za więcej niż jedną fakturę. Ale kto tak zrobi, traci ochronę i podatkowe przywileje – wyjaśniło Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na pytania DGP.

Założeniem ustawy (i resortu finansów) jest, że nabywca może zapłacić w systemie split payment każdorazowo tylko jedną fakturę. Tak jest nawet skonstruowany komunikat przelewu – trzeba w nim wskazać „numer faktury”, a nie „numery faktur”.

W praktyce jednak – jak informuje nas czytelniczka – niektórzy przedsiębiorcy opłacają w formule split payment kilka faktur jednocześnie. Sprzedawcy mają z tym problem, bo nie wiedzą, co zrobić z taką płatnością.

Technicznie to dopuszczalne

Jak to w ogóle możliwe, że nabywcy opłacają kilka faktur naraz, skoro w komunikacie przelewu trzeba podać numer jednego takiego dokumentu?

To proste – w odpowiednim polu komunikatu przelewu wskazują numer tylko jednej z faktur lub wpisują ogólną informację: „zgodnie z zestawieniem” (w domyśle zestawieniem faktur).


Pozostało jeszcze 73% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • Lucyna Trojanowska(2018-08-20 13:47) Zgłoś naruszenie 00

    Po co te utrudnienia w płatności za jedną fakturę zamiast zapłaty na wydzielone konto VAT z zbiorczych faktur z wskazaniem VAT. To nie trzyma się logiki skoro odpowiada się za VAT do wysokości zapłaconego i niekoniecznie zgodnego z fakturą. Wykonanie zbiorczych przelewów na konta VAT ułatwiło by masowe zastosowanie. A może banki musza zarobić na wzroście ilości przelewów?

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane