statystyki

Wycena dzieła nie według czasu pracy

autor: Magdalena Majkowska02.08.2018, 07:20; Aktualizacja: 02.08.2018, 08:53
Rejestracja czasu pracy jest czynnością techniczną, na tej podstawie nie można określić wysokości wynagrodzenia należnego pracownikowi za korzystanie przez pracodawcę z praw autorskich.

Rejestracja czasu pracy jest czynnością techniczną, na tej podstawie nie można określić wysokości wynagrodzenia należnego pracownikowi za korzystanie przez pracodawcę z praw autorskich.źródło: ShutterStock

Jeżeli honorarium jest ustalane przez pomnożenie liczby godzin pracy poświęconej na stworzenie utworu i stawki godzinowej, to autor nie ma prawa do 50-proc. kosztów uzyskania przychodów – stwierdził dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.

Pytanie zadała spółka zatrudniająca m.in. pracowników public relations, marketingowców oraz grafików. Wyjaśniła, że wszyscy oni w określonym zakresie wykonują pracę twórczą. Jej efektem są utwory w rozumieniu prawa autorskiego.

Spółka zamierzała ustalać im wynagrodzenie za przeniesienie praw autorskich w ten sposób, że będzie mnożyć liczbę godzin pracy poświęconej na stworzenie utworu przez stawkę godzinową. Tym samym każdy utwór stworzony przez pracownika będzie wyceniany odrębnie – zapewniała. Niezależnie od tego pracownicy dostawaliby miesięczne wynagrodzenie zasadnicze (niezwiązane z przeniesieniem praw autorskich do utworu).


Pozostało jeszcze 36% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane