statystyki

Wycena dzieła nie według czasu pracy

autor: Magdalena Majkowska02.08.2018, 07:20; Aktualizacja: 02.08.2018, 08:53
Rejestracja czasu pracy jest czynnością techniczną, na tej podstawie nie można określić wysokości wynagrodzenia należnego pracownikowi za korzystanie przez pracodawcę z praw autorskich.

Rejestracja czasu pracy jest czynnością techniczną, na tej podstawie nie można określić wysokości wynagrodzenia należnego pracownikowi za korzystanie przez pracodawcę z praw autorskich.źródło: ShutterStock

Jeżeli honorarium jest ustalane przez pomnożenie liczby godzin pracy poświęconej na stworzenie utworu i stawki godzinowej, to autor nie ma prawa do 50-proc. kosztów uzyskania przychodów – stwierdził dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.

Pytanie zadała spółka zatrudniająca m.in. pracowników public relations, marketingowców oraz grafików. Wyjaśniła, że wszyscy oni w określonym zakresie wykonują pracę twórczą. Jej efektem są utwory w rozumieniu prawa autorskiego.

Spółka zamierzała ustalać im wynagrodzenie za przeniesienie praw autorskich w ten sposób, że będzie mnożyć liczbę godzin pracy poświęconej na stworzenie utworu przez stawkę godzinową. Tym samym każdy utwór stworzony przez pracownika będzie wyceniany odrębnie – zapewniała. Niezależnie od tego pracownicy dostawaliby miesięczne wynagrodzenie zasadnicze (niezwiązane z przeniesieniem praw autorskich do utworu).


Pozostało 36% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane