statystyki

Stan klęski żywiołowej może być powodem zwolnienia z podatku

01.08.2018, 07:37; Aktualizacja: 01.08.2018, 09:47
Ulgę przyznaje się za ten rok podatkowy, w którym został wprowadzony stan klęski żywiołowej

Ulgę przyznaje się za ten rok podatkowy, w którym został wprowadzony stan klęski żywiołowejźródło: ShutterStock

Coraz więcej rolników zgłasza się do gminy z wnioskami o umorzenie podatku rolnego. Czy wójt z radnymi może zdecydować o jego zmniejszeniu z powodu powodzi lub suszy?

Tak. Wszelkie kwestie związane z podatkiem rolnym reguluje ustawa z 15 listopada 1984 r. o podatku rolnym (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 1892). Opodatkowaniu podlegają grunty sklasyfikowane w ewidencji gruntów i budynków jako użytki rolne, z wyjątkiem gruntów zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej innej niż działalność rolnicza.

Działalność rolnicza to produkcja roślinna i zwierzęca, w tym materiału siewnego, szkółkarskiego, hodowlanego oraz reprodukcyjnego, produkcja warzywnicza, roślin ozdobnych, grzybów uprawnych, sadownictwo, hodowla i produkcja materiału zarodowego zwierząt, ptactwa i owadów użytkowych, produkcja zwierzęca typu przemysłowego fermowego oraz chów i hodowla ryb. Szczegółowe reguły ustalania wysokości podatku określają przepisy ustawy, m.in. art. 4. Z kolei stosownie do art. 6a ust 4a ustawy organem podatkowym właściwym w sprawach podatku rolnego jest wójt (burmistrz, prezydent miasta). Wójt, burmistrz lub prezydent miasta w przypadku wprowadzenia stanu klęski żywiołowej, o którym mowa w ustawie z 18 kwietnia 2002 r. o stanie klęski żywiołowej (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 1897), jako organ podatkowy może przyznać ulgę w podatku rolnym przez zaniechanie jego ustalenia albo poboru w całości lub w części, w wysokości zależnej od rozmiarów strat spowodowanych klęską w gospodarstwie rolnym. Ulgę przyznaje się za ten rok podatkowy, w którym został wprowadzony stan klęski żywiołowej. Jeżeli stało się to po zapłaceniu podatku za dany rok, ulgę stosuje się w roku następnym. Zatem wójt tylko w takich okolicznościach może zdecydować o zwolnieniu z podatku. Czy zatem w innych, niedających się przewidzieć sytuacjach może dojść do zwolnienia z podatku?


Pozostało jeszcze 15% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Żyję skromnie w bloku. Z owoców arbuzy(2018-08-01 10:26) Zgłoś naruszenie 00

    Środki pieniężne tak hojne powinny być wydane na budowę podziemnych zbiorników wodnych, takiej wielkości zbiorniki aby wystarczyło do zraszania ziemi uprawnej, do których zbierana jest deszczówka, którą wykorzystujemy w okresach suszy. Pieniądze przeznaczone dla gospodarzy rolnych wyłącznie na przeżycie i na przebranżowienie. Taki sposób rekompensowanie jest wydawaniem pieniędzy na darmo. W kolejnym latach też będą miesiące z tak wysokimi temperaturami powietrza. Pomagać rolnikom to inwestować w technikę rolniczą, leśną, energetykę odnawialną, melioracje wodne, inżynierie bioprocesową, technikę rolno-spożywczą, technologie informatyczne , budownictwo rolnicze, ochronę środowiska, akwakulturę, standaryzację i bezpieczeństwo. Pieniądze które otrzymają rolniczy powinni dokładnie rozliczyć przed państwem Polskim !!!

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane