Trybunał Sprawiedliwości UE będzie musiał określić najważniejszy cel do którego służą karawany. W zależności od jego odpowiedzi różnić się będzie stawka cła z tytułu ich importu, a w Polsce mogą też powstać problemy z akcyzą.

Pytanie w tej sprawie zadał 24 lipca 2017 r. (sygn. akt C-445/17) jeden z włoskich sądów. TSUE będzie musiał określić, czy karawan jest pojazdem służącym do przewozu osób (kod CN 8703), do transportu towarów (kod CN 8704) czy pojazdem silnikowym o innym specjalnym przeznaczeniu. Dlaczego odpowiedź jest ważna dla naszego kraju?

Gdyby TSUE uznał, że właściwy jest kod CN 8704, względnie 8705 (a więc karawan służy do transportu towarów bądź innych specjalnych celów) mogłoby się okazać, że polski fiskus nie miał prawa pobierać akcyzy od takich pojazdów. Co więcej odżyć mógłby zapomniany już spór o opodatkowania karetek pogotowia. Przez lata trwał spór o to do czego one właściwie służą, a więc czy do przewozu osób, towarów czy innych celów. Wygrał fiskus, ale m.in. z uwagi na związane z tym duże koszty placówek zdrowia wprowadził w połowie 2015 r. zwolnienie z akcyzy dla ambulansów. Teraz część placówek medycznych, która zapłaciła podatek, a jej rozliczenia jeszcze się nie przedawniły, mogłaby starać się o zwrot daniny.

Zdaniem doradcy podatkowego Jacka Arciszewskiego jest to jednak mało prawdopodobny scenariusz w świetle not wyjaśniających do Nomenklatury Scalonej. – Wynika z nich, że pozycja CN 8703 obejmuje m.in. specjalistyczne środki transportu, takie jak ambulanse, pojazdy więzienne i karawany. Wprawdzie TSUE orzekał już, że takie noty nie mają mocy wiążącej, to jednak uznawał też, że dostarczają „pomocnych wskazówek do interpretacji Taryfy Celnej”. Najprawdopodobniej i tym razem właściwym kodem będzie CN 8703 – podsumowuje Jacek Arciszewski.

Aktualizacja

Tak właśnie orzekł 25 lipca TSUE. Powołał się na wspomniane noty wyjaśniające do Nomenklatury Scalonej i nie miał w związku z tym wątpliwości, że karawany objęte są kodem CN 8703. Służą więc do przewozu osób. (wyrok z 25 lipca br. sygn. akt C-445/17)